w ,

Białoruś gromadzi wojsko przy granicy z Polską. Teren obserwuje amerykański E-8C

17 lipca to kolejny już dzień intensywnego przenoszenia sprzętu wojskowego na południe Białorusi, głównie w okolice Brześcia położonego blisko polskiej granicy.

brześć białoruś wojsko

Amerykański samolot E-8 służący do rozpoznania pola walki i dowodzenia nieustannie obserwuje okolice Brześcia latając tuż nad polską granicą z Białorusią. To miasto położone blisko polskiej granicy jest w ostatnich dniach miejscem koncentracji dużych sił wojskowych Łukaszenki.

Łukaszenka gromadzi sprzęt przy granicy z Polską. Co planuje?

Od kilkunastu godzin nad Polską krąży samolot USA, którego celem jest rozpoznanie pola walki oraz zapoznanie się z sytuacją, która ma miejsce tuż za naszą granicą. Okazało się, że wojska Białorusi koncentrują się w okolicach graniczącego z Polską miasta Brześć.

Dokładną mapę przedstawiającą aktualną sytuację opublikował na Twitterze Bartłomiej Wypartowicz, dziennikarz portalu defence24.pl

Spokojnie, mamy ich na oku cały czas – dodał dziennikarz w kolejnym wpisie. Okazuje się, że wszystkie wzmożone ruchy wojsk Łukaszenki są nieustannie obserwowane znad Polski przy pomocy specjalnej maszyny służącej do obserwacji pola walki oraz dowodzenia.

Latający nad naszym krajem amerykański E-8 nieustannie monitoruje obraz pola walki w czasie rzeczywistym. To pozwoliło wykryć wszystkie poruszające się, jak i nieruchome pojazdy, śmigłowce i zgrupowania białoruskich wojsk.

Pociąg z wojskowym sprzętem Sił Zbrojnych Białorusi

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ruchy wojsk mają spowodować rozciągnięcie i zdezorientowanie wojsk Ukrainy, które są na ewentualny atak z północy dobrze przygotowane. Możliwe, że Łukaszenka strasząc inwazją próbuje jedynie odciągnąć uwagę ukraińskich wojskowych.

Stacja telewizyjna Biełsat podała z kolei, że w kierunku miasta Jelsk w obwodzie homelskim zmierza (lub już dojechał) specjalny pociąg przewożący duże ilości sprzętu wojskowego należącego do Sił Zbrojnych Białorusi. Planowo miał on się pojawić na stacji 15 lipca.

Lokalne media białoruskie poinformowały też, że wojsko może planować dużą operację wzmacniania granicy z Ukrainą. Mieszkańców poproszono o zachowanie spokoju. Jeśli chodzi o sprzęt, zauważono głównie kilkadziesiąt wozów bojowych piechoty BMP-2.

W dniach od 12 do 14 lipca, zgodnie z komunikatem Ministerstwa Obrony Białorusi, przeprowadzono również ćwiczenia tamtejszej obrony terytorialnej. Zachodni wojskowi są przekonani, że Łukaszenko zdając sobie sprawę ze słabości swojej armii robi wszystko, by uniknąć zaangażowania bezpośredniego w konflikt na Ukrainie.

Źródło: Twitter, rp.pl

300 zl na paliwo od kiedy

Rząd co miesiąc zwróci nawet 300 zł na paliwo. Jak odliczyć? Mało kto wie o tej uldze

kwota wolna od potrąceń komornik 2022

Fatalna wiadomość dla dłużników. Komornik będzie mógł zabrać z pensji dużo więcej