w ,

HAHAHA!HAHAHA!

Zabraknie pieniędzy na wypłatę 14. emerytury? ZUS tego nie przewidział, ekonomiści pełni obaw

Ani Zakład Ubezpieczeń Społecznych ani rząd nie przewidział takiego scenariusza. Brak środków z Krajowego Planu Odbudowy może spowodować, że pojawi się zagrożenie dla wypłaty świadczeń.

14 emerytura zagrozona kiedy wyplata 2021 obietnice socjalne pis zus

Bez środków z Krajowego Planu Odbudowy rządowi może być ciężko spełnić obietnicę, jaką była coroczna wypłata 14. emerytury. Pieniędzy może zabraknąć nawet na ustawową waloryzację. Unia Europejska wstrzymuje wypłatę pieniędzy z KPO, a to mocno uderzy w budżet państwa.

Tego nikt nie przewidział. „Czternastka” zagrożona?

Finanse publiczne bez obiecanych przez polityków pieniędzy z KPO mogą się nie spiąć. Rząd nie tak dawno ogłaszał negocjacyjny sukces w sprawie unijnych pieniędzy i już zaczął dzielić skórę na niedźwiedziu. Niestety wypłaty z Krajowego Planu Odbudowy ostatecznie zostały wstrzymane, dlatego warto zadać pytanie – co z obietnicami?

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że nasi seniorzy mogą poważnie czuć się zaniepokojeni. Rosną obawy o coroczną waloryzację emerytur i wypłatę 14. emerytury. Czy rzeczywiście bez środków z KPO w wysokości 35 mld euro nie uda się dotrzymać słowa politykom w sprawie dodatkowych świadczeń?

Bez wątpienia środki te byłyby dużym wsparciem dla naszego budżetu. Ich brak z automatu nie oznacza, że 14. emerytury nie trafią na konta seniorów. Bez względu na blokadę środków rząd w Polsce chce realizować poszczególne tzw. kamienie milowe zapisane w KPO.

Brak środków unijnych może ograniczyć możliwość zwiększania wydatków

Poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Zdzisław Krasnodębski jest zdania, że dodatkowe świadczenia i programy socjalne były do tej pory finansowane mimo braku środków z Krajowego Planu Odbudowy. Uważa zatem, że nie ma większego powodu do obaw w tym zakresie. Innego zdania są ekonomiści.

Jak stwierdził w rozmowie z portalem SuperBiznes główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak, jeżeli środki z KPO nie trafią nigdy do Polski, poważnie ograniczy to wszelkie możliwości zwiększania wydatków socjalnych. To może oznaczać, że niektóre z programów będzie trzeba ciąć.

Całkiem odmiennego zdania jest ekonomista Marek Zuber, który uznał, że emeryci i renciści są dla rządu Zjednoczonej Prawicy najważniejsi, dlatego politycy zrobią wszystko (nawet jeśli by mieli komuś innemu zabrać), by nie dopuścić do sytuacji, w której 14. emerytura nie trafi na ich konta. Szczególnie, że już w 2023 roku kolejne wybory parlamentarne.

Z uwagi na zbliżające się wybory (…) będą zrealizowane te inwestycje, które zwiększą szanse wyborcze, czyli 14. emerytura i waloryzacja – powiedział Zuber dziennikarzom SuperBiznesu. Póki co więc emeryci mogą spać spokojnie. Jak długo? To się okaże.

PILNE. Martwe ryby odnalezione w kolejnej rzece! Dwa województwa szczególnie zagrożone

zatrucie rtecia objawy

Skażenie Odry. Polacy masowo wykupują ten lek z apteki. Można sobie tylko zaszkodzić