w ,

Kaczyński podjął decyzję. Klamka zapadła. Z jego ust padła gigantyczna kwota

W dniu obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił coś, na co Polacy długo czekali.

kaczynski dymisja
Fot. YouTube/ Janusz Jaskółka

83. rocznica wybuchu II wojny światowej była idealnym momentem na przypomnienie Niemcom zniszczeń, jakich dokonali w trakcie napaści na Polskę w 1939 roku. Prezes PiS Jarosław Kaczyński na Zamku Królewskim w Warszawie ujawnił oficjalnie, jakiej kwoty jego rząd będzie domagał się w ramach reparacji wojennych.

Reparacje wojenne. Kaczyński ogłosił kwote. Robi wrażenie

Na 6 bilionów 200 miliardów polskich złotych wyceniono sumę. Decyzja o wystąpieniu o reparacje wojenne została oficjalnie ogłoszona. Niemcy zapewne jednak nie zapłacą Polske ani grosza. Skad taka wielka kwota? Wynika ona z wyliczeń autorów raportu dotyczącego strat wojennych i zniszczeń dokonanych przez Hitlera na terenie naszego państwa.

Chodzi o to, żeby uzyskać odszkodowania za to wszystko, co Niemcy, co naród niemiecki uczynił Polsce w latach 1939-1945. Taki jest nasz cel – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości w trakcie przemówienia na Zamku Królewskim. Czy nasz rząd będzie jednak w stanie uzyskać jakiekolwiek pieniądze?

Kaczyński powiedział też, że żadnych ustępstw w tej sprawie nie będzie i to głównie dlatego, że inne kraje, które padły ofiarą Hitlera, otrzymały zadośćuczynienie. Polska z kolei jest na liście państw, które nie dostały ani złotówki. Zdaniem prezesa PiS chodzi o zwykłą sprawiedliwość.

Suma, która została przedstawiona jako wartość poniesionych strat, została przyjęta najbardziej konserwatywną metodą i można by ją zwiększyć. Jest to suma bardzo poważna – 6 bilionów 200 mld złotych – ujawnił Kaczyński.

Straty rozwojowe i w ludziach. Liczby robią wrażenie

Przygotowany przez specjalny zespół raport wskazuje, że Polska utraciła w wyniku wojny 11,2 mln obywateli. Do niewolniczej pracy wywieziono kolejne ponad dwa miliony ludzi. 196 tysięcy polskich dzieci zostało siłą zgermanizowanych. Uratowano zaledwie 30 tys. z nich. Do tego niemal 600 tys. obywateli zostało na resztę życia inwalidami.

Szanse na uzyskanie jakichkolwiek pieniędzy od Niemiec są niewielkie. Zdaniem władz tego kraju wszelkie roszczenia i prośby o zadośćuczynienie zostały ostatecznie zamknięte traktatem 2+4 z 1990 roku. Również politycy opozycji w Polsce uważają, że sprawa reparacji jest jedynie poruszana na potrzeby wewnętrzne.

ukraina straty w ludziach

Ukraina. Przerażające nagranie polskiej dziennikarki. „Gotowe są kolejne dziury na kolejne groby”

burza stanie pod drzewem skutki

KU PRZESTRODZE! Piorun spalił ich żywcem. To nagranie sprawi, że nie schowasz się już pod drzewem