w

Most Krymski płonie! Mamy nagrania z ataku. Kłęby dymu nad symbolem rosyjskiej okupacji

Zniszczenie jedynej drogi na Krym od strony Rosji to potężny cios w logistykę wojsk Władimira Putina. Krążą plotki, że to preludium przed następnym uderzeniem Ukrainy.

most krymski płonie wysadzanie

Na moście prowadzącym na anektowany w 2014 roku przez Rosję Krym widziano kilka wybuchów. Jeden z nich miał miejsce na kolejowej części budowli. Rosjanie są zdania, że most nie nadaje się już do użytku. Został zamknięty do końca października.

Most Krymski płonie. To potężny cios w prestiżowy projekt Putina

Ukraińskie media opublikowały serię nagrań, na których widać ogień i wybuchy na kolejowej części przeprawy na Krym. Media społecznościowe zalane są filmikami dokumentującymi to wydarzenie, do którego doszło o poranku 8 października.

Ranek na moście na Krym – płoną cysterny z paliwem. Zniszczona jest część nawierzchni drogowej! – czytamy w komunikacie sił powietrznych Ukrainy na Telegramie. Udało się w precyzyjnym ataku uszkodzić zarówno kolejową, jak i drogową część mostu. Ta druga zapadła się do wody.

Most Krymski zbudowano w 2018 roku nad rozległymi wodami Cieśniny Kerczeńskiej. To potężna budowla, która łączy okupowany przez Rosję Półwysep Krymski z Krajem Krasnodarskim na terenie Rosji. Putin wykorzystuje przeprawę do transportowania wojsk, żołnierzy oraz pożywienia na półwysep.

Na Krymie panika. Ludzie wykupują wszystko, co się da

Tymczasowe władze okupowanego Krymu są w panice. Podobnie ludzie, którzy tam mieszkają i przebywają. Zniszczenie mostu spowodowało, że za najdalej miesiąc pojawią się poważne problemy z towarami i produktami spożywczymi czy paliwem. Wszyscy rzucili się do zakupów.

Z tego też powodu władze okupowanego półwyspu zdecydowały się na reglamentację towarów. W sklepach spożywczych sprzedaż została już ograniczona.

Istnieje przypuszczenie, że zniszczenie mostu to wstęp do zaplanowanej ukraińskiej ofensywy na Melitopol. Bez mostu Krym jest pozbawiony zasobów, a pole walki będzie odizolowane od dostaw z Rosji. Eksperci spodziewają się, że w kolejnych dniach mogą nastąpić precyzyjne ataki na kolejne mosty i tory kolejowe wzdłuż linii prowadzącej do Melitpola.

To, co stało się z mostem, to wielki sukces wojsk Ukrainy. Wraz z jego zniszczeniem Rosja traci swój najważniejszy środek logistyczny. Przebiega tam bowiem jedyna nitka torów kolejowych na południu Ukrainy. Bez tego Chersoń oraz Krym są całkowicie odcięte

Płonie nie most, a marzenie Putina o odbudowie imperium

Warto też odnotować, że siły Ukrainy atakują okupowane tereny na wielu odcinkach frontu. W nocy z 7 na 8 października doszło również do skutecznego ostrzału Iłowajska. Zniszczona została bocznica kolejowa i zbiorniki ropy.

Po uszkodzeniu Mostu Krymskiego, zgodnie z informacjami władz lokalnych, Sewastopol ma zapasy cukru na 23 dni, mąki na 27 dni, makaronów na 29 dni, oleju słonecznikowego na 46 dni, a konserw mięsnych na 106 dni. Paliwo ma być reglamentowane.

3000 na węgiel wniosek online

Dopłaty 3000 zł do węgla – wszystko, co trzeba wiedzieć o rządowym dodatku

most kerczeński płonie

Putin reaguje na zniszczenie Mostu Kerczeńskiego. Rzecznik Kremla potwierdza. Pilne posiedzenie…