w ,

Budżet się sypie? Morawiecki oficjalnie zapowiada nowy podatek. „Należy się temu przyjrzeć”

Zgodnie z zapowiedziami sprzed roku premier Mateusz Morawiecki ponownie mówi o wprowadzeniu wysokiego podatku, którym objęci będą zamożniejsi.

granica polsko-białoruska uchodźcy z afganistanu morawiecki
Fot. YouTube / Kancelaria Premiera (screen)

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, rząd, któremu ledwie udaje się spiąć budżet, niebawem zajmie się wprowadzeniem nowego wysokiego podatku. Wcześniej o tej daninie mówił też w trakcie objazdu po kraju Jarosław Kaczyński.

Morawiecki zapowiada nowy podatek. Zapłacą posiadacze mieszkań na własność

Mateusz Morawiecki był gościem radia RMF FM i to tam przyznał, że wszelkie dodatkowe mieszkania zostaną opodatkowane. Choć projekt ma uderzyć głównie w zagraniczne firmy, które w Polsce masowo wykupują mieszkania, żeby je potem wynająć, to podatek ma dotknąć również obywateli naszego kraju posiadających kilka lokali.

Premier powiedział też, że póki co żadnego konkretnego projektu ustawy w tym temacie nie ma, ale niebawem zaczną się w tym temacie prace. – Już rok temu zapowiadaliśmy przede wszystkim nałożenie opłat na fundusze, przede wszystkim, na tych inwestorów, którzy kupują po 100, 200, 500 mieszkań jednocześnie – zapowiedział szef rządu.

Podatek katastralny w Polsce? 2023 rok będzie rokiem zmian

Są jednak w życiu sytuacje, że rodzice kupują mieszkania wielu swoim dzieciom, gdy mamy do czynienia z rodziną wielodzietną. – Jeżeli ktoś kupił już 7 czy 8 mieszkań, to też należy się temu przyjrzeć, bo to znaczy, że jest to osoba zamożniejsza – stwierdził premier.

Zgodnie z zapowiedziami premiera rząd nowym podatkiem zajmie się już na następnym posiedzeniu tak, aby jeszcze w tym roku wprowadzić odpowiednie przepisy. Jednocześnie zadeklarował, że w 2023 roku politycy nie mają planów wprowadzać żadnych nowych podatków.

Warto wspomnieć, że 2023 rok powitał nas już dramatycznymi podwyżkami różnych podatków. Od stycznia za metr budynku mieszkalnego zapłacimy nie więcej niż 1 zł podatku. To o 11 groszy więcej niż rok wcześniej.

metamorfozy jewgienij żuk

Ale metamorfozy! Te kobiety zmieniły się tak, że nie poznała ich własna rodzina

trzecia wojna światowa bitwa o ukrainę

Rosja znów grozi Polsce atakiem nuklearnym. „To pełnoprawna trzecia wojna światowa!”