w ,

Nie żyje kobieta-legenda polskiego sportu. Miała 73 lata. „Z przykrością informujemy…”

Wspinaczka górska pociągała ją bardziej, niż mężczyźni. W wieku 73 lat odeszła ikona polskiego himalaizmu. Zdobyła wszystko, co dało się zdobyć i była z tego dumna.

– Z przykrością informujemy, że zmarła Anna Czerwińska, polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską – czytamy na Facebooku Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

Anna Czerwińska nie żyje. Wybitna polska himalaistka miała 73 lata

Nie żyje polska wybitna himalaistka Anna Czerwińska. Zmarłą w wieku 73 lat. Urodziła się w Warszawie w wakacje 1949 roku, a jej zamiłowanie do gór sprawiło, że stała się jedną z najwybitniejszych polskich himalaistek w historii. Jej noga stanęła na szczycie Mount Everest, Nanga Parbat, Czo Oju, Makalu, a także Gaszerbrum II czy Lhotse.

Kochała góry, ale z wykształcenia była farmaceutką. Zawód ten porzuciła, bo wygrała pasja. Od 1969 roku całkowicie poświęciła się górskiej wspinaczce. Zaczynała od zdobywania najważniejszych szczytów Tatr, potem z powodzeniem stąpała po Alpach, ale wciąż przesuwała granice. Skończyło się ośmiotysięcznikach.

W roku 2000 stała się drugą w historii polskiego himalaizmu Polką (po Wandzie Rutkiewicz), której udało się dotrzeć na szczyt Mount Everest. W tamtym momencie była kobietą najstarszą wiekiem, której udało się tego dokonać.

Góry kochała do tego stopnia, że interesowały ją bardziej niż mężczyźni. Jak sama mówiła w 2018 roku w stacji RMF FM, „nie spotkała na swojej drodze życia mężczyzny, który byłby wspanialszy niż K2„. Była członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.

Pasja i związane z nią sukcesy sprawiły, że Czerwińską odznaczono Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla polskiego taternictwa, alpinizmu, ale też za upowszechnianie wiedzy na temat tego sportu.

placki ziemniaczane magdy gessler przepis

Ten przepis na placki ziemniaczane to hit. Ten magiczny składnik zamienia je w cudo

Katarzyna Bosacka dzieci przepisy ksiązki

Bosacka wzięła pod lupę znane Ptasie Mleczko. Odkryła coś, co ją mocno zaniepokoiło