w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Polski Ład uderzy w emerytów. Będą dopłacać setki złotych. Ministerstwo potwierdza

Polski Ład miał być pasmem korzyści, a okazał się – zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów – utrapieniem. Ministerstwo potwierdziło niepokojące wieści.

14 emerytura 2022 netto kiedy wypłata

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że Polski Ład spowoduje, że spore grono emerytów wpadnie przy rozliczeniu podatku PIT za 2022 rok w poważne kłopoty. Seniorzy będą zmuszeni dopłacić fiskusowi nawet kilkaset złotych. To może być duży cios w ich portfele.

Polskim Ładem w emeryta. Pracujący senior dopłaci PIT

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, po likwidacji ulgi dla klasy średniej oraz mechanizmu rolowania zaliczek od lipca 2022 r., w grupie osób wcześniej korzystającej z tych rozwiązań może być konieczne dopłacenie podatku. Dotyczy to między innymi emerytów łączących pobieranie świadczenia z dalszą pracą.

Jeżeli pracujący seniorzy myślą, że w tym roku fiskus odda im jakiekolwiek pieniądze, to są w błędzie. Seniorzy mieli zyskać na Polskim Ładzie, a nie dość, że płacą najwyższą składkę zdrowotną w całej Unii Europejskiej, to na dodatek będą musieli dopłacić podatek dochodowy.

Szacujemy, że w tym roku będzie to około 1,2 mln podatników – stwierdził Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów i wiceminister finansów. Dopłata stanowi jednak zwrot fiskusowi pieniędzy, którymi podatnik dysponował w trakcie roku, choć te powinny znaleźć się na koncie urzędu skarbowego.

Emeryci. Niedopłata PIT może być ciosem w ich portfele

Choć podatek rok do roku będzie nieco niższy, to emeryci po reformie podatkowej Prawa i Sprawiedliwości stracili szereg ulg, w tym ulgę na leki. Do wysokości 2500 zł seniorzy może i nie zapłacą podatku, ale i nie dokonają od podatku żadnych odliczeń. Polski Ład stanowi więc jedynie pozorną korzyść.

Wśród osób, którzy obok emerytów będą zmuszone dopłacić PIT, będą również pracujący na kilku umowach. Zwrot podatku z rozliczenia za 2022 r. otrzymają głównie podatnicy korzystający z preferencji podatkowych, np. małżonkowie rozliczający się wspólnie, wychowujący dwójkę dzieci: korzystają z ulgi na dzieci.

Zwrot podatku z rozliczenia za 2022 r. otrzymają między innymi podatnicy z jednym źródłem przychodu, tacy jak zleceniobiorcy czy pracownicy otrzymujący wynagrodzenie od 3,2 tys. zł do 10,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł. W tej grupie znajdą się też emeryci otrzymujący świadczenie od 2,5 tys. zł do 9,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł.

rosja zaatakuje polskę

Bombardowanie przy polskiej granicy. Rosjanie dokonali prób precyzyjnego uderzenia

podwyzki podatków 2023

Boli i będzie bolało. Polacy zmagają się z tym od stycznia 2023. Nie ominie nikogo