w

Polska otrzymała TO w ramach „pilnej potrzeby operacyjnej”. Błaszczak pokazał zdjęcie

Do Polski trafiło kilka egzemplarzy amerykańskich dronów obserwacyjnych. Zostały one dostarczone biorąc pod uwagę pilne potrzeby związane z obserwowaniem wschodniej granicy Polski.

drony bayraktar dla polski
Fot. Wikipedia / Twitter (@mblaszczak)

Do Polski trafiło kilka egzemplarzy amerykańskich dronów obserwacyjnych MQ-9A Reaper. Zostały one dostarczone ze względu na pilne potrzeby związane z koniecznością nieustannego obserwowania sytuacji na wschodniej granicy Polski.

Gigantyczne drony obserwacyjne z USA trafiły do Polski

Do Polski dostarczone zostały drony MQ-9A Reaper klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance), wyleasingowane od USA w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Będą one służyć w Siłach Powietrznych prowadząc rozpoznanie m. in. na naszej wschodniej granicy – napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

We wpisie minister obrony umieścił też zdjęcie maszyny stojącej w hangarze. Informację na temat nowego sprzętu osobno udostępniła też Agencja Uzbrojenia. Jak czytamy, 12 lutego Reapery „osiągnęły gotowość do realizacji zadań w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” i będą stale obserwować naszą wschodnią granicę.

Rozwiązanie tymczasowe wynikające z sytuacji na froncie

Zaawansowane amerykańskiej produkcji drony mają skrzydła o rozpiętości aż 20 metrów i mogą prowadzić loty zarówno w dzień, jak i w nocy przez ponad 24 godzin bez przerwy. W tym czasie zbierają cenne dane wywiadowcze, ale mogą też przenosić broń i dokonywać ataków.

Polska planowała zakup dronów MQ-9A Reaper tuż po wybuchu wojny na Ukrainie. Trafiły one w nasze ręce dopiero teraz, ale to jeszcze nie jest docelowy sprzęt. Drony, które dostaliśmy są rozwiązaniem tymczasowym wynikającym z trwającej u naszych granic wojny. Docelowy sprzęt trafi do nas nieco później.

Na wyposażenie polskich sił zbrojnych trafią również drony Bayraktar TB2, które na początku wojny na Ukrainie zrobiły wielką furorę i pokazały, że są prawdziwym postrachem wojsk rosyjskich. Pierwszy zestaw już trafił do naszego kraju, ale to jeszcze nie koniec dostaw.

Rozpiętość skrzydeł w przypadku tureckich dronów jest mniejsza o 8 metrów w porównaniu do Reaperów. Bayraktary mogą jednak latać z prędkością nawet 220 km na godzinę przez prawie 30 godzin non stop.

Szukali jej wszyscy w całej Polsce. Zaginiona lata temu kobieta odnalazła się!

moduł keystone rj45 kat 6

Moduł Keystone RJ45 – jak działa i jakie ma zastosowanie?