w

PILNE. Joe Biden pojawił się w Kijowie! Wizyta prezydenta USA była trzymana w tajemnicy

Tego się chyba nikt nie spodziewał. 20 lutego z samego rana prezydent USA Joe Biden widziany był w Kijowie w towarzystwie prezydenta Ukrainy.

joe biden kijów
Fot. Twitter / Michał Nowak (Nowy Ład)

Rok temu, gdy Putin zaatakował Ukrainę, wszyscy zakładali szybki upadek Kijowa. Dziś po stolicy  Ukrainy przechadza się prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Był on widziany w towarzystwie Wołodymyra Zełeńskiego. To ogromne zaskoczenie, ale i znak dla Putina w rocznicę inwazji.

Joe Biden w Kijowie. Nikt się tej wizyty nie spodziewał

Cóż za mocny komunikat ze strony Stanów Zjednoczonych na cztery dni przed rocznicą rosyjskiej inwazji. Amerykański prezydent jest w Kijowie – napisał na Twitterze ekspert od bezpieczeństwa i analityk wojskowy Michał Nowak.

W sieci pojawiło się nagranie, na którym wyraźnie widać prezydenta USA chodzącego po Kijowie. Wcześniej w poniedziałek rano pojawiły się filmiki pokazujące tajemniczą kolumnę samochodów w centrum stolicy Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński oddał też hołd poległym żołnierzom stojąc ramię w ramię z Joe Bidenem. – Czego spodziewamy się po wizycie Bidena w Kijowie? Poza sloganami o dalszym wsparciu być może padnie otwarta deklaracja co do przekazania samolotów F-16, a może i czegoś więcej – spodziewa się Michał Nowak.

Biały Dom w niedzielny wieczór opublikował harmonogram na poniedziałek, według którego prezydent nadal przebywa w Waszyngtonie i wieczorem poleci do Warszawy, podczas gdy w rzeczywistości był już w połowie drogi na Ukrainę.

Mam nadzieję, że kiedyś przeczytam o kulisach decyzji i organizacji wizyty Bidena w Kijowie. To musiał być wywiadowczy i logistyczny majstersztyk – stwierdził dziennikarz Onetu Bolesław Breczko.

Samoloty rozpoznawcze nad Polską w związku z wizytą prezydenta USA

Prezydent USA Joe Biden złożył niezapowiadaną wizytę w stolicy Ukrainy. Nawet media nie miały pojęcia, że dojdzie do niej w poniedziałek 20 lutego rano. W Kijowie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, a nad Polską odbywają się intensywne loty samolotów rozpoznawczych.

Do tej pory oficjalnie nie poinformowano o tej wizycie. Dopiero po godzinie 11 na stronach Białego Domu pojawiło się na ten temat oświadczenie. Ostatni raz prezydent USA odwiedził Ukrainę w 2008 roku, był to wówczas George Bush Jr.

Zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami Biden ma ogłosić kolejny pakiet wsparcia militarnego dla Ukrainy o wartości 500 mln dolarów. Nowy pakiet pomocy od USA ma podobno obejmować amunicję, systemy przeciwpancerne i radary obrony powietrznej.

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych na Ukrainie oraz w Polsce będzie symbolem, bo dochodzi do niej równo rok po rozpoczęciu inwazji przez Putina. Nie wiadomo jednak, czy za wizytą pójdą jakieś konkretne deklaracje. Ogłoszone mają być też nowe sankcje.

W środę 22 lutego Joe Biden spotka się w Warszawie z sekretarzem generalnym NATO oraz pracownikami ambasady USA. W stolicy zostanie też wygłoszone specjalne przemówienie. – Kiedy prawie rok temu Putin rozpoczynał inwazję, uważał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Myślał, że nas przeżyje. Ale śmiertelnie się mylił – czytamy na Twitterze Joe Bidena.

jak przygotować samochód na zimę

Kierowcy muszą dopełnić tego obowiązku. Inaczej mogą mieć kłopoty do końca życia

samolot dnia zagłady

„Samolot dnia zagłady” przyleciał do Polski. Maszyna należąca do Joe Bidena budzi emocje