w

„Samolot dnia zagłady” przyleciał do Polski. Maszyna należąca do Joe Bidena budzi emocje

Wraz z prezydentem USA na pokładzie przyleciała do Polski maszyna zwana „samolotem dnia zagłady”. Inni nazywają ją tez „latającym Pentagonem”. Czym jest w rzeczywistości?

samolot dnia zagłady
Fot. North Charleston from North Charleston, SC, United States (CC BY-SA 2.0)

Ku wielkiemu zaskoczeniu całego świata, ale też samego Władimira Putina, do Kijowa przybył 20 lutego rano prezydent USA Joe Biden. Wraz z nim w delegację do Polski i Ukrainy przybyła cała świta, a także budząca wielkie emocje maszyna zwana „samolotem dnia zagłady”.

Samolot dnia zagłady w Polsce. Czym jest ta maszyna?

Maszyna potocznie zwana jest „latającym Pentagonem” lub „samolotem dnia zagłady„. Pojawia się wszędzie tam, gdzie akurat przebywa urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych. Samolot stoi już na płycie lotniska w Rzeszowie. Tego typu maszyny wojsko USA użytkuje już od 70. lat XX wieku.

Boeing 747 E4-B Nightwatch, bo o tej maszynie jest mowa, to specjalny samolot pozostający do dyspozycji prezydenta USA, który jest przystosowany do nietypowych działań.

Najczęściej pełni rolę miejsca dowodzenia na przykład na wypadek wybuchu wojny atomowej (stąd jego nazwa). Na szczęście w takiej roli tego samolotu jeszcze nie mieliśmy okazji podziwiać i miejmy nadzieję, że nie będziemy nigdy musieli.

Latający Pentagon” to samolot, z pokładu którego prezydent USA może kierować państwem oraz podejmować najważniejsze decyzje. Na jego pokładzie są łazienki, kuchnia, sypialnie i sale konferencyjne. Maszyna jest przystosowana do tego, aby przez jakiś czas na niej mieszkać. To aż 370 metrów kwadratowych i trzy pietra.

Latający Pentagon może przebywać w powietrzu nawet tydzień

Samolot dnia zagłady” mieści na pokładzie do 150 osób. Prezydent może w razie potrzeby zabrać do środka nie tylko siebie i rodzinę, ale też najważniejsze osoby w państwie oraz wojskowych. Maszyna jest potężna, ale jest w stanie szybko poderwać się do lotu i pozostać w powietrzu nawet przez tydzień non stop.

Maszyna pojawiła się w Polsce wraz z prezydenckim Air Force One. Joe Biden zrobił wszystkim niespodziankę. Z USA wyleciał prosto do Glasgow, gdzie następnie przyleciał do Rzeszowa na pokładzie wojskowego kolosa C17 Globemaster. Potem wsiadł w pociąg i udał się do stolicy Ukrainy.

Komentatorzy i dziennikarze nie mają żadnych złudzeń, że dzisiejsza wizyta w Kijowie miała wymiar historyczny. To szczególnie ważna chwila zważywszy na słowa, które padły z ust Joe Bidena. Powiedział on, że „Rosja na pewno przegra„. Wkrótce ogłoszony zostanie nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Administracja prezydenta USA podjęła wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa w związku z dzisiejszą Bidena w Kijowie. Jak „samolot dnia zagłady” wygląda w środku? Czy rzeczywiście jest w stanie przetrwać wybuch bomby atomowej?

joe biden kijów

PILNE. Joe Biden pojawił się w Kijowie! Wizyta prezydenta USA była trzymana w tajemnicy

następca putina

„Czołgów nie wyślemy, zrobimy coś innego”. Plany Putina względem Polski ujawnione