w ,

HAHAHA!HAHAHA! KOCHAM TO!KOCHAM TO! PŁACZĘPŁACZĘ WTFWTF

Od 2024 w Polsce będzie Europejska Płaca Minimalna. Polacy mocno się wzbogacą

Wszystko wskazuje na to, że rząd w Polsce przychyli się do propozycji Parlamentu Europejskiego. Chodzi o wdrożenie zapisów dyrektywy dotyczącej płacy minimalnej.

600 plus 500 plus waloryzacja świadczenia rodzinnego rodzice domagają się podwyżki minister komentuje

Osoby, które dostają najmniejszą z możliwych stawek godzinowych w naszym kraju niebawem będą mieli powody do radości. Parlament Europejski napiera na polski rząd, aby jak najszybciej wdrożyć założenia dyrektywy dotyczącej tzw. Europejskiej Płacy Minimalnej. Ile wyniesie?

Europejska Płaca Minimalna w Polsce. O ile więcej zarobimy?

Wdrożymy w całości dyrektywę o europejskiej płacy minimalnej – powiedział dziennikarzom „Super Expressu” wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wszystko wskazuje na to, że Zjednoczona Prawica nie będzie do tej propozycji zgłaszać żadnego sprzeciwu.

Wprowadzenie zmiany spowoduje, że minimalne wynagrodzenie w Polsce może wynieść nawet 60 proc. przeciętnej płacy. Jak czytamy na portalu se.pl, to średnio nawet ponad 600 zł więcej w kieszeni. To jednak spowoduje, że ponownie wzrosną koszty dla pracodawców, którzy mogą próbować niwelować je poprzez zwalnianie pracowników.

Wynagrodzenie minimalne w Polsce aktualnie wynosi zaledwie 3490 zł brutto (przed opłaceniem należnych podatków i danin), czyli jest to już 50 proc. średniego wynagrodzenia. Dodatkowo wzrośnie ono już od lipca 2023 roku z powodu wysokiej inflacji do poziomu 3600 zł, ponieważ w takim otoczeniu gospodarczym rząd musi podnieść „minimalną” dwukrotnie.

4130 zł brutto zamiast 3600 zł brutto?

Wiceminister Szwed przyznał tez, że skoro jesteśmy członkami Unii Europejskiej, to musimy zrobić wszystko, by zarobki też zbliżone były do tych, które panują na naszym kontynencie. Padła więc zapowiedź całkowitego wdrożenia dyrektywy o Europejskiej Płacy Minimalnej bez mrugnięcia okiem.

Komisja Europejska wymaga, aby wynagrodzenie minimalne wynosiło najmniej 50 proc. średniej pensji, ale w Polsce już obecnie tak jest. Dlatego też jedyne, co można zrobić, to ponownie podnieść kwotę do 60 proc. średniej. To według stanu na kwiecień 2023 roku byłoby nawet 4130 zł miesięcznie brutto.

Wprowadzenie tego samego rozwiązania ma również w swoim programie Koalicja Obywatelska oraz Lewica. Nie każdy jednak uważa, że to dobry pomysł.

Jak twierdzi Marcin Nowacki ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, aktualnie Polska boryka się z poważnym kryzysem i wprowadzenie w naszym kraju Europejskiej Płacy Minimalnej uderzy w region Europy Środkowo-Wschodniej i tworzone tutaj miejsca pracy.

isakowicz zaleski rak

Chory na raka ks. Isakowicz-Zaleski przewieziony do szpitala. „Kiepsko się czuję”

drożyzna 2023 ceny prądu podwyżki 40 procent inflacja

Ekonomiści nie wierzą rządowi. To potrwa nawet 9 lat. „Przygotujcie portfele”