w

Pierwsze wyrzutnie HIMARS już w Polsce. To postrach rosyjskiego wojska na Ukrainie

– Dzisiejsza dostawa pierwszych amerykańskich wyrzutni M142 Himars to kolejny krok do intensywnego wzmacniania bezpieczeństwa Polski i NATO na wschodniej flance – skomentował ambasador USA w Polsce.

kiedy system himars w polsce
Fot. Twitter / @USAmbPoland

– Agresywna postawa Rosji wobec Ukrainy wymaga zdecydowanych działań, a dzięki HIMARS Polska rozwija zdolności artyleryjskie dalekiego zasięgu. Razem jesteśmy silniejsi – napisał na Twitterze Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Wyrzutnie HIMARS już w Polsce. Ta broń sieje postrach wśród Rosjan

Wyrzutnie rakietowe M142 HIMARS zapewnią niezbędne wsparcie ogniowe na rzecz pododdziałów wojsk lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. Pierwsze zamówione egzemplarze właśnie dotarły do Polski. Zdjęciami pochwaliło się już Ministerstwo Obrony Narodowej.

Można właściwie powiedzieć, że Rosjanie wobec tej broni są niemal całkowicie bezbronni. HIMARS to system, który na ukraińskim froncie sprawdził się jak mało która broń. W sumie Polska zakontraktowała aż 20 sztuk wyrzutni. Pojawią się one na stanie polskiego wojska do końca 2023 roku.

Wyrzutnie zostały zamówione przez MON w 2019 roku. Całkowita wartość umowy to 414 mln dolarów amerykańskich. Do wyrzutni dołożono precyzyjną amunicję GMLRS o zasięgu 70 km, rakiety ATACMS o zasięgu 300 km oraz rakiety przeznaczone do ćwiczeń (LCRRPR).

Wraz z wyrzutniami do Polski trafią też pojazdy związane z logistycznym wsparciem i zabezpieczeniem technicznym oraz szkoleniowym. Zamówiony przez Polskę sprzęt trafi w całości do 16. Dywizji Zmechanizowanej, ale pierwsze egzemplarze póki co będą u żołnierzy 1 Brygady Artylerii.

podatek od przejechanych kilometrów

Nowa opłata od przejechanych kilometrów? Najbardziej oberwą posiadacze diesla

kontrofensywa ukrainy kiedy

Kiedy wreszcie ruszy ukraińska kontrofensywa? Szef Grupy Wagnera ujawnił datę