w

PiS powoła komisję do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce. Jest reakcja Tuska

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu państwowej komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów w Polsce w okresie od 2007 do 2022 roku.

duda lex tvn podpis ustawa weto
Czy prezydent podpisze ustawę Lex TVN? Fot. YouTube / Kancelaria Prezydenta (screen)

– Zdecydowałem się na podpisanie ustawy, która opuściła w ostatnim czasie parlament, a dotyczy powołania specjalnej, państwowej komisji, która ma wyjaśnić wpływy rosyjskie na kwestie związane z bezpieczeństwem Rzeczypospolitej, w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci – powiedział prezydent.

Oświadczenie Andrzeja Dudy. Prezydent podpisał ustawę. Będzie specjalna komisja

Prezydent podpisał ustawę, ale jednocześnie skierował ją w tzw. trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. – Wierzę, że parlament w sposób odpowiedzialny wybierze członków tej komisji. Tak, aby ich kandydatury i ostateczny skład nie nasuwał wątpliwości w opinii publicznej czy komisja będzie pracowała w sposób obiektywny – stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta istnieje jednocześnie potrzeba, aby zbadać wpływy rosyjskich agentów nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej Unii Europejskiej. Duda oficjalnymi kanałami zwrócił się już do premiera Mateusza Morawieckiego, aby rozmawiał o tym na Radzie Europejskiej.

Członkowie komisji wybrani przez Sejm mają prowadzić postępowania wyjaśniające w stosunku do funkcjonariuszy i innych osób publicznych, które mogły ulegać wpływom Kremla i działać na szkodę i interes Polski.

Jak z kolei stwierdził wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, przed komisją powinno stanąć również wielu dziennikarzy. Nie wymienił jednak konkretnych nazwisk

Lex Tusk. Komisja ds wpływów rosyjskich – kogo weźmie pod lupę?

Zgodnie z przepisami, które podpisał dziś Andrzej Duda, analizowane mają być wszelkie czynności urzędowe czy udostępnianie informacji osobom trzecim, a także wpływanie na treść decyzji administracyjnych lub wydawanie szkodliwych decyzji i wiele innych czynników.

Opozycja ostro protestuje przeciwko powołaniu komisji i nie zamierza brać udziału w jej pracach. Z kolei politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że twór ma na celu szukanie haków na jej lidera – Donalda Tuska – aby przed zbliżającymi się wyborami odsunąć go od możliwości kandydowania.

O wiele dalej idzie w swojej narracji Lewica. Jej szef  Włodzimierz Czarzasty zwołał konferencję prasową, na której groził prezydentowi postawieniem przed Trybunałem Stanu. Podpisanie ustawy skomentował również na Twitterze sam Donald Tusk, który szykuje się do marszu opozycji.

Panie Prezydencie, zapraszam na konsultacje społeczne 4 czerwca. Będzie nas dobrze słychać i widać z okien Pańskiego pałacu. Przyjdziecie? – spytał publicznie Andrzeja Dudę i wezwał wszystkich od uczestnictwa w imprezie.

kiedy koniec wojny na ukrainie

Kiedy koniec wojny na Ukrainie? Doradca Zełenskiego ujawnił datę. „Jeśli wszystko pójdzie dobrze…”

madeleine mccann 2023

Koniec poszukiwań Madeleine McCann? Ujawniono wyniki ostatniej akcji poszukiawaczej