w ,

Nie żyje wybitny polski lekkoatleta. To były olimpijczyk, rekordzista i mistrz Polski

Odszedł polski olimpijczyk, wielokrotny rekordzista i mistrz Polski w skoku wzwyż. Występował na olimpiadzie w Tokio w 1964 roku.

Fot. freepik

W wieku 82 lat zmarł polski lekkoatleta, skoczek wzwyż i olimpijczyk z Tokio z roku 1964. Był wielokrotnym mistrzem Polski i wiele razy bił rekordy. Po zakończeniu sportowej kariery pracował jako trener narodowej kadry Polski z okresu od 1976 do 1980 roku.

Edward Czernik nie żyje. Lekkoatleta miał 82 lata

Tę smutną informację podały mediom władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Edward Czernik miał 83 lata. To wybitny polski skoczek wzwyż wchodzący w skład owianego niegdyś legendą „Wunderteamu„. Był wielokrotnym rekordzistą Polski, ale brał też udział w olimpiadzie w Tokio.

Na świat przyszedł w miejscowości Dublany (wówczas było to województwo lwowskie) w 1940 roku. W pierwszych latach po wojnie pasjonował się grą w piłkę nożną. Kontuzja obojczyka zmusiła go do zakończenia uprawiania tego sportu.

Sytuacja zmieniła się, gdy wygrał szkolny konkurs skoku wzwyż mając złamany obojczyk. Już wtedy było wiadomo, że z Edwarda Czernika będzie gwiazda sportu. Skakał stylem przerzutowym . Był reprezentantem Polski podczas wielu najważniejszych imprez sportowych.

Polska lekkoatletyka poniosła niepowetowaną stratę. Cześć Jego Pamięci! (Polski Związek Lekkiej Atletyki).

Tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, gdzie oczekiwano, że zdobędzie nawet złoty medal, rozchorował się i nie mógł wziąć udziału w wydarzeniu. złotego medalu. Do końca życia wspominał tamten okres jako traumatyczny.

Karierę zawodową zakończył w wyniku poważnej kontuzji kolana pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Po tym czasie zajmował się głownie szkoleniem młodzieży. Trenował między innymi legendarnego Jacka Wszołę i wybitnego Artura Partykę.

andrzej duda sekret przyszłość religia wywiad

Andrzej Duda przejmuje inicjatywę! „To powinno jak najszybciej zacząć funkcjonować”

Z OSTATNIEJ CHWILI. Abp Sławoj Głódź trafił do szpitala. Jest w ciężkim stanie