w

Andrzej Duda przejmuje inicjatywę! „To powinno jak najszybciej zacząć funkcjonować”

Prezydent postanowił sam zaproponować rozwiązania, które znajdą się w nowelizacji ustawy zwanej „lex Tusk”. Co zakłada jego inicjatywa?

andrzej duda sekret przyszłość religia wywiad
Fot. YouTube / Prezydent.pl (screen)

– Uważam, że komisja wyjaśniająca rosyjskie wpływy w Polsce powinna powstać wcześniej. Powinna jak najszybciej zacząć funkcjonować – oświadczył Andrzej Duda na zakończenie tygodnia. Jego zdaniem to, co zaproponuje rządowi, będzie prawdziwym testem zarówno dla PiS, jak i dla opozycji. Projekt jeszcze dziś ma trafić do laski marszałkowskiej.

Prezydent chce nowelizacji „lex Tusk”. Składa projekt nowelizacji ustawy

Piątek zaskoczył media drugim już oświadczeniem prezydenta Andrzeja Dudy w temacie rozgrzewającej emocje do czerwoności ustawy, która ma powołać do życia komisję ds. zbadania wpływów rosyjskich na Polskę.

Duda ogłosił, że choć podpisze przepisy zwane potocznie „lex Tusk” i wyśle ją do Trybunału Konstytucyjnego, dziś zaproponował swoją wersję przepisów i liczy na dogadanie się rządu z opozycją w tej kwestii i jednogłośne przyjęcie noweli.

Była kontrowersja, czy droga sądowa-administracyjna jest drogą adekwatną, gdybyśmy wzięli pod uwagę specyfikę działania sądów administracyjnych, które zajęły się działaniem wyłącznie legalności, czyli zgodności z prawem wydanych decyzji, nie mogą badać sprawy merytorycznie – stwierdził Andrzej Duda.

Jakie zmiany zaproponował prezydent Duda? Po pierwsze chce on, aby środek odwoławczy kierowany był do Sądu Apelacyjnego – w Warszawie, ale z możliwością w miejscu zamieszkania. Po drugie nie widzi szans na to, aby w komisji zasiadali parlamentarzyści, tylko eksperci. Ostatnią zmianą mają być tzw. środki zaradcze.

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów w latach 2007-2022

Prezydent komentował dziś temat przez około kwadrans, po czym przeszedł do konkretnych rozwiązań, które zaproponuje jeszcze dziś rządowi. Złoży do końca dnia nowelizację ustawy powołującej komisję ds. badania rosyjskich wpływów w latach 2007-2022

Uważam, że społeczeństwo samo powinno wyrobić sobie opinię na temat działań różnych przedstawicieli – mówił Andrzej Duda zapowiadając złożenie podpisu pod ustawą.

To jest moja decyzja. Uważam, że to najlepszy sposób na realizację postulatu transparentności życia publicznego, który jest dla mnie niezwykle ważny. Ludzie mają prawo wiedzieć – skomentowała głowa państwa.

kaczyński pis drozyzna inflacja

Sztandarowa obietnica PiS leci do kosza. „Totalna klapa”. Klamka zapadła

Nie żyje wybitny polski lekkoatleta. To były olimpijczyk, rekordzista i mistrz Polski