w ,

GIS pilnie wycofuje popularny lek z aptek. Jego zażywanie może grozić utratą zdrowia

Z sektora farmaceutycznego dochodzą do nas niepokojące wieści. Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał w trybie pilnym wycofać popularny lek.

ceny leków w aptece refundacja na receptę
Drożyzna dotarła do aptek. Seniorzy złapią się za głowę już na wiosnę. Fot. Freepik

Pacjenci zażywający ten lek są zaniepokojeni. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął nagłą decyzję nakazując wycofanie z obrotu aż dwóch partii popularnego preparatu.

GIS wycofuje znany lek z aptek. Kogo dotyczy komunikat?

To nie pierwszy raz, jak Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazuje wycofanie leku lub niektórych partii specyfików z aptek. Tym razem z brakami w aptekach mogą liczyć się pacjenci, którzy cierpią na napady padaczkowe. Chodzi o dwie partie leku Sabril (Vigabatrinum). Produkuje go we Francji firma Sanofi Winthrop Industrie.

Sabril to znany wśród pacjentów cierpiących na napady padaczkowe oporne dla procesu leczenia. Tym razem coś, co miało ich ratować z opresji, może spowodować problemy ze zdrowiem lub nawet utratę życia.

Jak poinformowały media powołując się na komunikat GIS, w dwóch partiach leku wykryto tiapryd (substancja pochodna benzamidu). Substancja ta może spowodować niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne. U niektórych może to być nawet zagrożenie śmiertelne. Chodzi o dwie partie leku opisane poniżej:

 • SABRIL (Vigabatrinum), tabletki powlekane (500 mg)
  • Zawartość opakowania: 100 tabletek,
  • Numer GTIN: 05909990312818,
  • Numer serii: 2987B,
  • Data ważności: 30.04.2025 r.
 • SABRIL (Vigabatrinum), granulat do sporządzania roztworu doustnego (500 mg)
  • Zawartość opakowania: 50 saszetek,
  • Numer GTIN: 05909990832712,
  • Numer serii: 1993A,
  • Data ważności: 31.05.2024 roku

Należy pochwalić przedstawicieli Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, którzy na poważne zastrzeżenia co do jakości obu partii leku Sabril podjęli natychmiastowe działania. Doszło bowiem do poważnego zanieczyszczenia sprzedawanych preparatów przez niebezpieczną substancję.

Osoby, które przyjmowały do tej pory Sabril, będą zmuszone w celu kontynuacji terapii wybrać się do lekarza w celu zmiany podawanego leku. Z kolei ci, którzy nieszczęśliwie stali się posiadaczami leku którejś z wyżej wymienionych zanieczyszczonych partii, proszone są o obserwowanie siebie pod kątem niepokojących objawów.

rosyjskie okręty na bałtyku

Rosyjskie okręty wojenne na Bałtyku. To 30 jednostek i 6 tys. żołnierzy. MON komentuje

małgorzata tomaszewska i jej mąż ciąża dziecko

Znana prezenterka TVP jest w drugiej ciąży! Na zdjęciu z wakacji widać wyraźny brzuszek