w

Rosyjskie okręty wojenne na Bałtyku. To 30 jednostek i 6 tys. żołnierzy. MON komentuje

Na Morze Bałtyckie wypłynęło na ćwiczenia 30 jednostek Marynarki Wojennej Rosji. Na okrętach w ramach „Tarczy oceanicznej 2023” trenuje około 6 tys. żołnierzy.

rosyjskie okręty na bałtyku
Fot. Wikipedia

Marynarka Wojenna Rosji rozpoczęła zapowiadanego od pewnego czasu duże ćwiczenia na Morzu Bałtyckim. Udział w nich bierze 30 okrętów wojennych, 30 statków powietrznych oraz 6 tys. żołnierzy. Ćwiczenia ma zweryfikować zdolności Rosji do operowania na Bałtyku w przypadku wojny.

Rosyjskie okręty na Bałtyku. Rozpoczęły się duże ćwiczenia

W trakcie ćwiczeń o nazwie „Tarcza oceaniczna 2023” mają zostać wypracowane adekwatne do nowych zagrożeń sposoby na ochronę morskich szlaków oraz obronę wybrzeża. W ramach treningu Rosja zaplanowała przeprowadzenie ponad 200 bojowych zadań. Okręty po ćwiczeniach mają wrócić do swoich macierzystych portów.

Ćwiczeniami trwającymi od 2 sierpnia br. kieruje naczelny dowódca Sił Morskich admirał Nikołaj Jewmienow. Polska Agencja Prasowa zwróciła się do polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej o komentarz w tej sprawie. Nie podano też do publicznej wiadomości daty zakończenia rosyjskich manewrów.

MON oznajmił (co cytuje między innymi portalmorski.pl), że na bieżąco oraz bardzo wnikliwie „monitoruje przy użyciu wszystkich dostępnych środków sytuację na Morzu Bałtyckim„. Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej stale współpracują z partnerami z NATO również i w tym zakresie.

Andrzej Duda w Gdyni. „W basenie Morza Bałtyckiego są obecne także okręty sił morskich USA”

Andrzej Duda pojawił się 4 lipca w Gdyni. Jak napisał w mediach społecznościowych, w basenie Morza Bałtyckiego są obecne okręty sił morskich USA, które pilnują, co się dzieje na naszych wodach.

Działania są tutaj cały czas prowadzone, utrzymywane jest bezpieczeństwo, także przez siły powietrzne RP i te, które są przypisane do naszej Marynarki Wojennej. Normalna służba trwa. Trwa czuwanie nad naszym bezpieczeństwem – napisał prezydent., który złożył wizytę w Marynarce Wojennej w Gdyni.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych został na miejscu zapoznany z obecną sytuacją na Morzu Bałtyckim właśnie z powodu ćwiczeń prowadzonych przez Rosję.

Sytuacja jest cały czas monitorowana, jednostki sojusznicze działają, nasza Marynarka Wojenna też jest w stanie odpowiedniej do sytuacji gotowości – potwierdził Duda.

2000 kwh od kiedy dla kogo

Sześć największych złodziei prądu w Twoim domu. Zjadają nam też pieniądze

ceny leków w aptece refundacja na receptę

GIS pilnie wycofuje popularny lek z aptek. Jego zażywanie może grozić utratą zdrowia