w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Darmowe laptopy dla uczniów? Tak, ale z zakazami. Tego nie będzie wolno robić ze sprzętem

Choć rok szkolny już się zaczął, to obiecane przez rząd darmowe laptopy nie trafiły do uczniów. Mają jednak trafić do końca 2023 roku. Jednak nie ma nic całkiem za darmo.

darmowe laptopy dla uczniów za darmo
Fot. Twitter / Cyfryzacja KPRM

Choć obiecane komputery jeszcze nie trafiły do rąk 4-klasistów, znamy więcej szczegółów na temat tego rządowego prezentu. Okazuje się, że owszem – sprzęt będzie przekazany za darmo – ale będzie konieczność podpisania odpowiedniej umowy z rodzicem.

Darmowe laptopy dla uczniów od września? Niestety to się nie uda

Jak donosi serwis telepolis.pl, plan Ministerstwa Cyfryzacji jest taki, by urządzenia dostarczyć do końca roku. Nie ma jednak nic całkiem za friko. Rodzice 4-klasistów będą musieli podpisać skomplikowane umowy, w których będzie cała paleta obowiązków i zakazów.

Zgodnie z umową, którą trzeba będzie podpisać przed przekazaniem dziecku komputera, ani rodzic, ani dziecko nie będą mieli prawa do przeprowadzenia żadnych transakcji (takich jak sprzedaż czy zastaw) dotyczących tego sprzętu przez okres 5 lat od momentu jego otrzymania

Laptop dla uczniów będzie posiadał specjalne oznaczenia, które mają na celu zminimalizować ryzyko takich działań. Będą to specjalne nalepki, których zerwanie będzie złamaniem umowy. Warto też pamiętać, że szkoła może kontrolować stan urządzenia w każdym momencie i trzeba będzie je okazać.

Szkoła będzie mogła obejrzeć sprzęt w każdej chwili

Umowa wyraźnie zabrania rodzicom i dzieciom usuwania wszelkich wzorów graficznych, oznaczeń, symboli i naklejek promujących wsparcie rządowe wynikające z obowiązujących przepisów ustawy lub identyfikujących laptop jako przedmiot umowy, na mocy której przekazany on został nieodpłatnie.

5 lat to jednak dość długi okres użytkowania laptopa, a rodzice już teraz martwią się o to co się stanie, jeśli wzory graficzne zaczną się ścierać, a rządowe naklejki odklejać. Uspokajamy! Zgodnie z umową, rodzic nie jest jednak odpowiedzialny za naturalne zużycie sprzętu.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało również, że laptopy będą dostarczane z preinstalowanym systemem operacyjnym. Opiekunom nikt jednak nie zabrania możliwości instalowania dodatkowych programów, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dopuszczalne jest również ulepszanie i usprawnianie na własny rachunek sprzętu, na przykład poprzez dodanie dodatkowej pamięci. Modyfikacje nie mogą jednak naruszać trzyletniego okresu gwarancji.

czy pizza jest rakotwórcza

Czy pizza jest rakotwórcza? Naukowcy ujawnili, co kryje się w jej spalonych brzegach

polski ład dla seniorów anna staszewska

Wychwalała w reklamie Polski Ład. Ujawniono, kim jest emerytka z reklam PiS