w

Sukces WOT na toruńskim poligonie. M72 wystrzeliło po raz pierwszy

7 września na poligonie w Toruniu Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadziło pierwsze w Polsce strzelanie bojowe z nowego granatnika M72.

granatnik m72 dla polski
Fot. Biuro prasowe WOT

Przygotowane szkolenie zakończyło dotychczasowy etap nauki instruktorów tych granatników. W strzelaniu udział wzięło kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad OT z rejonu całego kraju. 

Granatnik M72 dla Polski. W Toruniu użyto go pierwszy raz

Granatnik M72 EC MK1 to jedna z najnowszych wersji z rodziny lekkich granatników jednorazowych M-72 LAW (Light Anti-tank Weapon). M72 jest przeznaczony do zwalczania wszelkiego rodzaju wozów bojowych, w tym do niszczenia ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi.

– Strzelania bojową wersją granatnika M72 kończą pierwszy etap wdrażania nowej broni do Sił Zbrojnych. Główną rolę odegrało w tym procesie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, przygotowując instruktorów do dalszego szkolenia, a także zapewniając całe oprzyrządowania systemu szkolenia – podkreśla Dowódca Terytorialsów gen. dyw. Maciej Klisz.

Granatnik M72 będzie wypierał wysłużone granatniki RPG-7, efektywnie uzupełniając system ognia przeciwpancernego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Nowoczesna konstrukcja pozwala na prowadzenie szkolenia z wykorzystaniem tzw. wkładki.

To zwiększa jego efektywność oraz przede wszystkim liczbę szkolonych żołnierzy. Kolejny raz WOT dostarcza nową jakość do Sił Zbrojnych, efektywnie zwiększając potencjał Sił Zbrojnych.

Granatnik M-72 jest to broń niezwykle podręczna, niezawodna, a także dopasowana do obecnego pola walki. Już niebawem rozpoczniemy kolejne kursy dla przyszłych instruktorów, którzy po ich zakończeniu wrócą do swoich macierzystych brygad przekazywać dalej zdobytą wiedze i doświadczenie.

Na początku lipca ubiegłego roku decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano z norweską firmą umowę na zakup kilkunastu tysięcy jednorazowych granatników przeciwpancernych.

Przedmiotem umowy była dostawa lekkich granatników jednorazowych M72 EC MK1 wraz z pakietem logistycznym (zestaw narzędzi i oprzyrządowanie przeznaczone do obsługiwania technicznego sprzętu).

Jednostrzałowy granatnik M72 EC MK1 jest wykonany m.in. z włókna węglowego, z nową głowicą kumulacyjną, wyposażoną w nowy zapalnik z podwójnym zabezpieczeniem oraz samolikwidatorem aktywującym się w przypadku chybienia w cel. Granatnik dodatkowo posiada szynę picatinny, która umożliwia strzelającemu montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.

Źródło: WOT

alert rcb szczepionka lisy

Alert RBC. Z samolotów będą zrzucane szczepionki. Służby apelują do mieszkańców

grób elżbiety II

Rok temu zmarła Elżbieta II. Król Karol III opublikował nieznane dotąd zdjęcia matki