w ,

Rząd od listopada wypłaci pensję za pomaganie sąsiadom. Spore pieniądze do wzięcia

Politycy przed wyborami coraz głębiej sięgają do budżetu państwa, by wygospodarować kolejne środki i rozdać je Polakom. Będzie można dorobić pomagając sąsiadom.

usługi sąsiedzkie wynagrodzenie rząd
Fot. Freepik

To kolejny etap wsparcia seniorów przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W następnej odsłonie zostanie wdrożony program tzw. usług sąsiedzkich. Kto zdecyduje się pomagać sąsiadom, którzy są osobami starszymi, będzie za to otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie od państwa.

Usługi sąsiedzkie. Rząd zapłaci Polakom za pomoc sąsiadom

Polityka senioralna to – jak powszechnie już wiadomo – bardzo ważna sprawa dla obecnej ekipy rządzącej. Emeryci dostają już dwie dodatkowe emerytury w ciągu roku, a teraz będą mieli okazję otrzymać pomoc sąsiedzką. Osoby pomagające swoim sąsiadom-seniorom będą za to wynagradzane.

Rząd przeznaczy na ten program około 30 mln zł. – Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie – ogłosiła właśnie Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Program ma ruszyć już 1 listopada tego roku.

Mówiąc wprost – państwo zapłaci Polakom za pomaganie swoim sąsiadom. Jak powiedziała mediom minister Marlena Maląg, jest to inicjatywa całkowicie oddolna, ale niezwykle potrzebna.

To forma wsparcia, którą na zlecenie samorządów będą mogły wykonywać osoby mieszkające blisko. Oczywiście będzie podpisywana stosowna umowa z samorządem. Środki zabezpiecza budżet państwa – ujawniła minister. Program dotyczy wszelkich usług o charakterze nieprofesjonalnym.

Jednym z powodów takiego ruchu ze strony ekipy rządzącej jest zmniejszająca się liczba opiekunów osób starszych. Ich rolę będą mogli teraz – za wynagrodzeniem – przejąć osoby bliskie, przede wszystkim zaufani sąsiedzi. Minister rodziny zapowiada, że to dopiero pierwsza odsłona tego programu.

Wynagrodzenie za świadczenie usług sąsiedzkich będą mogły otrzymać tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie. Z kolei osoba, której ma dotyczyć opieka, musi wyrazić zgodę na to, aby konkretna osoba z sąsiedztwa pełniła rolę opiekuna.

morawiecki w białymstoku pułk rozpoznawczy

„Zaczyna się…”. Niepokojący wpis ministra obrony Mariusza Błaszczaka. O co chodzi?

Nie żyje znany polski muzyk. Miał 79 lat. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie