w

Masz psa? Zapłacisz więcej… Nowe stawki!

Ceny towarów i usług idą mocno w górę, dostanie się też posiadaczom psów. W tym roku stawka wzrosła o…

podatek za psa

Podatek za psa gminy pobierają już długo, bo od 1991 roku. To one ustalają indywidualnie dla swojego obszaru wysokość podatku od czworonoga. Istnieje jednak górna, maksymalna kwota, jaką gmina może pobrać w ramach rocznej opłaty.

Podatek za psa w górę

W 2020 r. stawka względem ubiegłego roku rośnie o 2 zł do poziomu 125,40 zł za jednego czworonożnego przyjaciela rodziny. Tej kwoty podatek nie może zatem przekroczyć w żadnej gminie w Polsce, co oznacza, że w niektórych rejonach kraju może to być mniej.

Jeżeli zatem posiadasz psa, podatek się należy. Jeśli przyjaciel na czterech nogach jest u Ciebie od połowy roku, opłata jest równa połowie stawki. O wysokość opłaty najlepiej pytać w swoim urzędzie.

Kto nie płaci podatku za psa?

Nie wszyscy muszą pokrywać opłaty za psa. Z daniny zwolnione są:

  • niepełnosprawni, dla których pies jest zwierzęciem asystującym i pomaga w codziennym życiu;
  • ludzie po 65. roku życia i mieszkające samotnie o znacznym stopniu niepełnosprawności nawet w sytuacji, gdy zwierzę nie jest traktowane jak przewodnik;
  • obywatele objęci rolnym podatkiem od gospodarstwa (gdy mają dwa psy);
  • przedstawiciele jak i personel placówek dyplomatycznych oraz konsulatów pod warunkiem, że nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium kraju.

Jest przy okazji dobra wiadomość dla właścicieli kotów, chomików, świnek morskich, rybek czy kanarków. Te osoby nie muszą płacić żadnego podatku tego typu.

Na co podatek od psa jest przeznaczony?

Pieniądze z daniny są kierowane na różne szczytne cele. To przede wszystkim te związane ze stałą opieką nad zwierzętami w lokalnych schroniskach dla bezdomnych psów i kotów. Te placówki – jak wiadomo – borykają się z nieustającym brakiem środków na bieżącą działalność.

Pieniądze z podatku za psa przeznaczane są także na inne, szczytne cele. To m.in. zakup dystrybutorów do woreczków na psie odchody i różnego rodzaju pojemniki na nieczystości.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszyscy właściciele psów muszą opłacić podatek do dnia 30 kwietnia.

Źródło: businessinsider.com.pl

piłkarz koszulka spodenki

Niebywała rzecz! Klub piłkarskiej Ekstraklasy zmienił logo przez kibiców

starszy człowiek

Wzruszająca historia. Znalazła zaginionego ojca… dzięki Facebookowi