w ,

Koronawirus: Wyjdziesz z domu bez potrzeby? Słono zapłacisz

1 kwietnia weszły w życie nowe zaostrzone przepisy umożliwiające nakładanie ogromnych sankcji za łamanie wszystkich ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

koronawirus kary sankcje
Fot. slaska.policja.gov.pl

Koronawirus nie daje za wygraną. 1 kwietnia weszły w życie nowe zaostrzone przepisy umożliwiające nakładanie ogromnych sankcji za łamanie wszystkich ograniczeń związanych z epidemią. Nawet za wyjście z domu bez uzasadnionej potrzeby.

Koronawirus i drakońskie kary – nowe obostrzenia

Rząd Mateusza Morawieckiego od kilkunastu dni wprowadza coraz to kolejne restrykcje, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w naszym kraju. Najnowsze weszły w życie 1 kwietnia, a Rada Ministrów wydała dość szybko szczegółowe rozporządzenie zawierające konkretne informacje.

”]

Od 1 kwietnia dom można opuścić tylko pojedynczo. Należy też zachować ok. dwóch metrów od innych osób znajdujących się na ulicy. Jeśli chodzi o sklepy, może w nich przebywać niewielka liczba klientów – czasem tylko 2 osoby jednocześnie. Dodatkowo osoby niepełnoletnie (poniżej 18. roku życia) mają zakaz wychodzenia z domu bez dorosłego opiekuna.

Przed 1 kwietnia jedynym zagrożeniem był nakładany przez policję mandat w wysokości do 500 zł. Teraz SANEPID zyskał nowe narzędzia do walki z niesfornymi obywatelami. Może bowiem nałożyć na nas drakońską karę w wysokości od 5 tys. do nawet 30 tys. zł! Wcześniej kary do 5 tys. zł były przewidziane jedynie za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny.

Nowelizacja pakietu zwanego „Tarczą Antykryzysową”

Wieczorem w miniony wtorek prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod całościowym pakietem ustaw i nowelizacji o nazwie „Tarcza Antykryzysowa”. Nowe przepisy dają teraz bardzo szerokie uprawnienia Powiatowym Inspektorom Sanitarnym w zakresie walki z epidemią, jaką wywołał koronawirus. Od środy mogą więc nakładać następujące kary za:

  • łamanie ograniczeń w przemieszczaniu się – od 5 tys. do 30 tys. zł. Wśród tych ograniczeń jest zakaz wychodzenia na ulice osób niepełnoletnich i obowiązek zachowania odległości 2 metrów pomiędzy pieszymi;
  • ucieczkę z kwarantanny lub izolacji – do 30 tys. zł;
  • Złamanie ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej i w zakładach pracy – od 10 tys. do 30 tys. zł;
  • organizowanie zgromadzeń, także w postaci spotkań lub imprez (nie dotyczy to osób najbliższych) – od 10 tys. do 30 tys. zł;
  • korzystanie z terenów zielonych, takich jak parki czy bulwary – od 10 tys. do 30 tys. zł;
  • nieudostępnienie lokalu w celu przeciwdziałaniu epidemii – od 5 tys. do 10 tys. zł.

Wszystkie wyżej wymienione kary podlegają natychmiastowemu wykonaniu z momentem doręczenia, a na ich opłacenie mamy 7 dni. Kary te nie są też traktowane jak mandaty ani grzywny w rozumieniu prawa karnego. Dlatego warto uważać i przestrzegać nowych reguł, bo zostały one wprowadzone dla naszego dobra i w celu szybszego zażegnania kryzysu.

Źródło: Onet.pl

Zobacz także:

biedronka czynna całą dobę

Biedronka czynna całą dobę. Pracownicy sfrustrowani

koronawirus ciała na paletach

SZOKUJĄCE NAGRANIE. Zwłoki na paletach ładowane do ciężarówek