w

Kantar Polska: Połowa rodaków chwali Morawieckiego. Gorzej z Dudą

Kantar Polska opublikowało badanie, z którego wynika, że 49 proc. Polaków dobrze ocenia pracę premiera Morawieckiego. Niezbyt radosny z wyników sondażu może być urzędujący prezydent.

kantar polska duda morawiecki badanie koronawirus poparcie
Fot. Facebook, Wikipedia

Kantar Polska opublikowało badanie, z którego wynika, że 49 proc. Polaków dobrze ocenia pracę premiera Morawieckiego. Niezbyt radosny z wyników sondażu może być urzędujący prezydent.

Mateusz Morawiecki może być zadowolony

Z badania wnioskujemy, że więcej osób ocenia negatywnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę niż pozytywnie – 52 proc. mówi o nim źle, a 44 proc. dobrze. 52 proc. Polaków negatywnie ocenia też aktualne działania rządu, przy 42 proc. wskazań pozytywnych. Zaledwie 6 proc. nie ma na ten temat wyrobionego zdania.

POLECAMY:
Andrzej Duda może być szczęśliwy. W tym sondażu nie ma sobie równych

Jeśli chodzi o rząd, liczba ocen negatywnych w stosunku do analogicznego badania z marca 2020 r. wzrosła o 9 pkt procentowych. Wskazuje to zatem na najwyższy odsetek niekorzystnych wskazań w historii obu rządów premiera Mateusza Morawieckiego.

O ile rząd traci wizerunek, w przypadku ocen samego premiera Morawieckiego, od marca zyskał on 5 pkt proc. jeśli chodzi o oceny pozytywne. Morawiecki zanotował w kwietniu najwyższy odsetek pozytywnych ocen w czasie obu rządów, którymi do tej pory kierował.

Kantar Polska: Andrzej Duda traci w oczach narodu

Inaczej sprawa wygląda w przypadku urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent, w porównaniu do badania marcowego pracowni Kantar Polska, zyskał 8 pkt proc. ocen negatywnych, przy spadku ocen pozytywnych o 1 pkt. proc. Oznacza to sporą stratę wizerunkową ubiegającego się o reelekcję kandydata PiS w tegorocznych wyborach prezydenckich.

POLECAMY:
Druga tura nie dla Dudy? Wyniki zaskakującego sondażu

Wniosek nasuwa się jeden. Epidemia koronawirusa nie tylko wpłynęła na nasze codzienne życie, ale też ma istotny wpływ na preferencje polityczne obywateli.

– Nowa rzeczywistość sprawiła, że musieliśmy spojrzeć na polityków z zupełnie innej perspektywy – oceniła pracownia badawcza Kantar Polska. Zdaniem analityków ekipa rządząca chcąc nie chcąc podejmowała kontrowersyjne decyzje, co długofalowo może przyczynić się do zmian w politycznym życiu.

Koronawirus zmieni scenę polityczną?

– Wyniki preferencji prezydenckich w wyborach przeprowadzanych w maju, nie powinny być interpretowane jako wskaźnik oceny działań Andrzeja Dudy. Odsetek osób chętnych do oddania głosu w takich wyborach jest bowiem bardzo niski i nie reprezentuje tym samym opinii ogółu – twierdzi Kantar Polska, o czym czytamy na portalu TVP Info.

POLECAMY:
Którego kandydata na prezydenta zaprosilibyśmy na obiad? Sondaż IBRiS

Ze względu na epidemię pracownia Kantar Polska zmieniła metodę badawczą. Nie wpłynęło to jednak znacząco na wyniki. Ze względu na epidemię pracownia wykonuje analizy metodą wywiadów telefonicznych wspieranych komputerowo. Zwykle robi się to przy pomocy bezpośrednich rozmów z ankietowanymi.

Na zakończenie metodologia. Badanie przeprowadzono w dniach 16 i 17 kwietnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Źródło: TVP Info, PAP

Zobacz także:

tarcza antykryzysowa emeryci renciści koronawirus rynek pracy zwolnienia

Tarcza Antykryzysowa kosztem emerytów i rencistów? Seniorzy stracą najwięcej

donald tusk oświadczenie wybory 10 maja korespondencyjne pełna treść cała treść

Donald Tusk: „Chcę powiedzieć bardzo otwarcie…” PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA