w

Donald Tusk: „Chcę powiedzieć bardzo otwarcie…” PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA

Donald Tusk skierował dziś do rodaków ważne słowa. Mamy pełną treść oświadczenia, które wygłosił w materiale filmowym za pośrednictwem portalu YouTube.

donald tusk oświadczenie wybory 10 maja korespondencyjne pełna treść cała treść
Fot. YouTube / EPP

Donald Tusk oświadczenie – tylko u nas CAŁA TREŚĆ. Były premier zapowiedział dziś za pośrednictwem portalu YouTube bojkot wyborów prezydenckich, jeśli głosowanie to odbędzie się 10 maja. Namawia też Polaków do tego, aby nie głosowali.

Donald Tusk przemówienie i bojkot wyborów korespondencyjnych / Donald Tusk Twitter

Chcę dzisiaj powiedzieć bardzo otwarcie, dlaczego nie będę uczestniczył 10 maja w procedurze głosowania, przygotowanej przez ministra Sasina i PiS. Celowo unikam słowa wybory, ponieważ (…) ta sytuacja przygotowana przez rządzących na 10 maja nie ma z wyborami nic wspólnego – powiedział w nagraniu opublikowanym dziś na profilu EPP na YouTube.

Były premier Donald Tusk przedstawił trzy najważniejsze powody, dla których jego zdaniem rodacy nie powinni brać udziału w głosowaniu korespondencyjnym. Mamy specjalnie dla naszych czytelników pełną treść oświadczenia byłego premiera.

Jeśli będziemy razem, to jestem prawie pewien, że PiS ustąpi – powiedział Donald Tusk.

Nazwijmy wreszcie rzecz po imieniu: to władza bojkotuje dziś zasadę uczciwych i legalnych wyborów, nie obywatele odmawiający udziału w ich parodii – dopowiedział.

Donald Tusk / oświadczenie Tuska / Tusk o wyborach CAŁA TREŚĆ OŚWIADCZENIA

Dzień dobry. Chcę państwu dziś powiedzieć bardzo otwarcie, dlaczego nie będę uczestniczył 10 maja w procedurze głosowania przygotowanej przez ministra Sasina i PiS. celowo unikam słowa wybory, ponieważ analizowałem to przez wiele dni, tygodni właściwie ponieważ ta sytuacja przygotowana przez rządzących na 10 maja nie ma z wyborami nic wspólnego.

Jakie są powody, dla których moim zdaniem nie powinniśmy uczestniczyć 10 maja w tym korespondencyjnym głosowaniu? Pierwszy jest oczywisty i czuje go każdy z nas. To jest problem bezpieczeństwa. Nie ma dzisiaj niestety żadnego powodu, abyśmy mogli zaufać tak w 100 procentach rządzącym, kiedy mówią, że coś jest bezpieczne, a coś jest niebezpieczne.

Były premier o rekomendacjach na wybory 10 maja

Jeśli chodzi o konkretne wybory, to chciałbym usłyszeć rekomendacje nie pana Sasina, ze jego procedura jest bezpieczna ze względów zdrowotnych… Jest on chyba dzisiaj ostatnią osobą w Polsce, która kojarzy mi się z bezpieczeństwem. Nie wystarczy mi też zapewnienie ministra Szumowskiego. Przecież niedawno słyszeliśmy, że noszenie maseczek jest bez sensu, a później wprowadził obowiązkowe noszenie maseczek. Chodzenie do lasu było niebezpieczne dla zdrowia i życia, by kilka dni później przy większej ilości zarażonych okazało się bezpieczne.

Mówię to nie dlatego, żeby się wyzłośliwiać, tylko żeby przypomnieć ponownie nam wszystkim, dlaczego mamy te wątpliwości, dlaczego nie ufamy dzisiaj tym, którzy mając interes polityczny chyba lekceważą jednak bezpieczeństwo tych wszystkich, którzy mieli by w tym głosować. Tym bardziej, że niektóre z tych przepisów, choćby obowiązek podpisania, osobistego odebrania tego pakietu wyborczego… No… to wszystko wyraźnie wskazuje, że pewne ryzyko istnieje.

„Nie jestem w stanie przekonać…”

Ja nie jestem w stanie przekonać… znaczy może mógłbym przekonać, ale nie chcę przekonywać ani moich bliskich, ani nikogo w Polsce do czegoś, co wydaje mi się jednak obciążone pewnym ryzykiem i co do czego nasi rządzący nie dają żadnej gwarancji takiej uczciwej intencji i pewności tego, co mówią.

Jest też drugi powód, równie ważny, chociaż zupełnie inny. To powód konstytucyjny. Te wybory nie są wyborami w sensie takim ustrojowym, ponieważ nie będą ani wolne ani równe. Już o bezpieczeństwie mówiłem. Zmiany wprowadzane w kodeksie wyborczym są niekonstytucyjne, no bo są przeprowadzane tuż przed wyborami. Już nie mówię o tym, co wyprawiają media publiczne, że kampania, ta kampania wyborcza różnych kandydatów była bardzo bardzo nierówna. I to co chyba najważniejsze, i takie ewidentne to to, że nikt nie zapewni nam tajności wyborów. A ludzie chcą mieć pewność, że głosują nie po to, aby władza, aby rzad wiedział, jak dany obywatel głosuje.

Jest też taki trzeci powód. I on nie jest polityczny, ale kilka dni temu, kiedy wspominałem profesora Bartoszewskiego, była piąta rocznica jego śmierci, to pomyślałem sobie, że my tak często w Polsce słuchamy z zainteresowaniem powtarzamy też często jakieś mądre zdania czy przykazania, od 10 przykazań począwszy. Tak często powtarzamy na przykład to słynne zdanie profesora Bartoszewskiego, że jak nie wiesz, jak masz się zachować, to zachowaj się przyzwoicie. I wydaje mi się, że to jest dokładnie taki moment, żebyśmy nie tylko powtarzali tego typu wskazania, żebyśmy się do nich tak na serio zastosowali.

„Zwykła ludzka przyzwoitość nie pozwala nam uczestniczyć w tym procederze”

Ja jestem absolutnie przekonany, że taka zwykła ludzka przyzwoitość nie pozwala nam uczestniczyć w tym procederze, jaki przygotował nam minister Sasin i PiS na zlecenie Jarosława Kaczyńskiego. Byłoby to chyba nieuczciwe wobec nas samych, wobec Polski, wobec tych wszystkich którzy walczyli tyle lat o uczciwe i wolne wybory.

Tak na koniec powiem państwu, że mam też taki bardzo pragmatyczny powód, żeby mówić te słowa. Otóż jestem przekonany, że jeśli wszyscy uczciwi, przyzwoici Polacy powiedzą: To nie są wybory i nie będziemy w tym uczestniczyć, to będzie jeden z powodów, dla których PiS w ostatniej chwili się wycofa. Dlatego warto to zrobić, bo jestem przekonany, że możliwe jest przy takim elementarnym porozumieniu, możliwe jest przeprowadzenie w dość szybkim terminie uczciwych wyborów. Gwarancją będzie to, że przygotuje je Państwowa Komisja Wyborcza, a zalecenia i opinie wygłoszą lekarze i eksperci, a nie rządzący politycy, którzy za wszelką cenę chcą uzyskać jakiś polityczny interes.

I dlatego, dlatego zdecydowałem się też na ten głos. Jeśli będziemy tutaj razem, jeśli będziemy tacy jednoznaczni, to jestem prawie pewny, że PiS ustąpi. Wspólnie z innymi siłami politycznymi uzgodni taki plan, który będzie i bezpieczny, i jakoś elementarnie przyzwoity, i który doprowadzi do tego, co nazwiemy uczciwymi wyborami. Dziękuję.”

Donald Tusk, 28 kwietnia 2020 r.

Źródło: YouTube

kantar polska duda morawiecki badanie koronawirus poparcie

Kantar Polska: Połowa rodaków chwali Morawieckiego. Gorzej z Dudą

kim dzong un nie zyje kim dzong un w trumnie smierc siostra korea polnocna

Kim Dzong Un nie żyje? Gdzie jest Kim Dzong Un? NOWE WIEŚCI I TAJEMNICZE NAGRANIE