w ,

Anna Iberszer: Ludziom coraz trudniej zachować spokój. Musimy to przetrwać

Aktorka Anna Iberszer zauważa, że w obliczu pandemii ludziom coraz trudniej jest zachować spokój. Ludzie tracą pracę i źródła dochodu.

anna iberszer instagram pochodzenie lockdown epidemia maseczki
Fot. Instagram / AnnaIberszer

Aktorka Anna Iberszer zauważa, że w obliczu pandemii ludziom coraz trudniej jest zachować spokój. Powodami załamania nerwowego mogą być utrata pracy i źródła dochodu, kolejne obostrzenia, które uderzają w poszczególne branże, i coraz bardziej niepokojące statystyki dotyczące liczby zakażonych.

Iberszer: W obliczu pandemii ludziom coraz trudniej jest zachować spokój

Mimo to zaleca mniej emocjonalne reagowanie na informacje, którymi bombardują nas media, a zamiast tego – refleksję nad swoim życiem i wyciągnięcie odpowiednich wniosków z tej całej sytuacji. Sama również nie ukrywa, że boi się o swoje zdrowie, a także o przyszłość zawodową, bo już w tej chwili wiele teatrów zawiesiło działalność. Pojawiły się też informacje, że grozi nam pełny lockdown.

Od 24 października cała Polska jest w czerwonej strefie. Rząd wprowadził kolejne obostrzenia. Wydarzenia kulturalne co prawda mogą się odbywać, ale tylko pod warunkiem, że będzie w nich uczestniczyć nie więcej niż 25 proc. widzów. Sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że wiele prywatnych teatrów staje u progu bankructwa. Aktorzy tracą pracę, a ich kolejne projekty stają pod dużym znakiem zapytania.

– Pandemia oczywiście wpływa na życie nas wszystkich, a na życie artystów może bardziej boleśnie, oczywiście nie mówię o lekarzach i o osobach z pierwszej linii frontu, bo to są prawdziwi bohaterowie. Natomiast sztuka i kultura ledwo teraz dyszy. Zamykane są teatry, tzn. teoretycznie możemy grać, ale niewiele teatrów decyduje się na to, żeby grać dla 25 proc. widowni. Dodatkowo oczywiście wśród nas też są zachorowania, w związku z tym w momencie, kiedy zachoruje jedna osoba, to odcina możliwość pracy kolejnym kilkunastu czy kilkudziesięciu. I to powoli dotyka nas coraz bardziej – mówi Anna Iberszer.

Wszyscy wyjdziemy z tego silniejsi

Aktorka próbuje jednak zachować optymizm. Wierzy, że za kilka miesięcy sytuacja się unormuje i że wyjdziemy z tego silniejsi. Jej zdaniem mimo niepokojących statystyk, rosnących obaw, coraz większej paniki i wszechogarniającego szumu informacyjnego trzeba próbować się wyciszyć, przemyśleć niektóre sprawy, a nawet przewartościować swoje życie.

– Musimy jakoś przez to przebrnąć i przetrwać. Musimy też wyciągnąć z tego jakieś wnioski. Jest to czas na to, żeby sobie usiąść przed lustrem i zastanowić się, czego chcę, co jest najważniejsze. Oczywiście to są truizmy, ale ja w taki sposób przechodziłam tę poprzednią falę pandemii. Przechodziłam przez różne fazy. Najpierw, że super, jesteśmy w domu, potem, że koszmar, bo nie mam pracy. Z czego będziemy żyć. Potem, że już w ogóle na pewno będzie koniec świata. Potem stwierdziłam: kurcze, może coś w tym jest, może właśnie trzeba się zatrzymać? To jest bardzo trudne do wykonania, do sprowokowania samemu przez się. I rzeczywiście z tego wyszły dla mnie bardzo ciekawe rzeczy, przemyślenia i decyzje – mówi.

POLECAMY:
Znana aktorka szokuje. "Bałam się, że nie będzie mnie stać na jedzenie"

Anna Iberszer apeluje o to, by zachować spokój, skłonić się do refleksji i ustalić priorytety. Jej zdaniem absolutnie nie można też lekceważyć zaleceń epidemiologicznych. Trzeba działać adekwatnie do sytuacji i dbać o swoje bezpieczeństwo.

– Życzyłabym, żeby każdy podszedł do tego w podobny sposób, żeby coś wyciągnął dla siebie. Żeby zrobić to, co możemy, żeby się nie zarazić, czyli zachowujmy higienę, nośmy maseczki. Nie upadajmy na duchu. Jak jesteśmy sami i nie mamy pracy, nie mamy pomocy, to pomyślmy sobie, co jest ważne – mówi aktorka.

lockdown w polsce od piątku nowe obostrzenia przymusowe szczepienia na koronawirusa

Grozi nam pełny lockdown? Rząd: „Wyjście tylko do pracy lub sklepu”

Duże SUV-y z największym i komfortowym wnętrzem? Te modele wybrali eksperci