w ,

Zabraknie leków? Znikają z aptek w rekordowym tempie. „Tempo ubywania w hurtowniach jest ogromne”

Póki co dostęp do leków w aptekach na terenie całego kraju odbywa się bez problemu. Maleją jednak w rekordowym tempie zapasy w hurtowniach.

dlaczego brakuje leków w aptekach

W aptekach póki co leki jeszcze są, ale problem piętrzy się w hurtowniach. Tam zapasy kurczą się w rekordowym tempie. Potwierdził to sam minister zdrowia Adam Niedzielski na portalu RMF FM. Z każdym tygodniem w aptekach ma być coraz gorzej.

Brakuje leków w aptekach. Hurtownie pozbywają się zapasów w szybkim tempie

Dostęp do leków na poziomie całego kraju jest na razie zapewniony. Widzimy, że tempo ich ubywania w hurtowniach jest ogromne i nieporównywalne z poprzednimi latami – stwierdził ze smutkiem minister zdrowia Adam Niedzielski. Z każdym tygodniem leków w hurtowniach coraz bardziej brakuje, co potwierdzili również w rozmowie z mediami farmaceuci.

W ostatnich tygodniach z powodu tridemii (ataku koronawirusa, wirusa grypy oraz innych w jednym czasie) mamy wysyp chorych na niespotykaną od dawna skalę. Do tego przyczynił się również lockdown. Polacy mają gorszą odporność, bo ekspozycja na zarazki była zaburzona. Teraz mamy rekordową liczbę chorych na różnego rodzaju wirusy.

Mamy dużą skalę popytu na leki, dlatego pozwoliliśmy sobie oprócz bieżącego monitorowania przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja zabezpieczenia w przypadku, gdyby ten niekorzystny scenariusz zachorowań na grypę i jego dalszego wzrostu był realizowany – zapewnił minister zdrowia.

W hurtowniach kurczą się zapasy leków na gorączkę i grypę, ale też dla cukrzyków

Jak czytamy na RMF FM, zaczyna powoli brakować lekarstw dla osób chorych na grypę jak i tych ze zwykłymi przeziębieniami. Chodzi nawet o podstawowe i najczęściej stosowane leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Niektórzy pacjenci mają problem, bo nie są w stanie kontynuować leczenia. Inni nie mogą go nawet zacząć i odsyłani są do innych aptek. Zgodnie z relacjami niektórych dziennikarzy są apteki, w których nie ma już ani jednego leku na ADHD czy przeciwcukrzycowego. Braki dotyczą nawet pospolitych tabletek takich jak ibuprofen.

Farmaceuci poinformowali też, że coraz częściej zaczyna brakować również antybiotyków. Problem jest na tyle duży, że sam minister zdrowia rozpoczął rozmowy z producentami przeciwwirusowych preparatów na temat zamówień. Pacjenci są z kolei skazani do biegania od apteki do apteki i pytania o zamienniki.

Problem ten dotyczy nie tylko Polski. W Wielkiej Brytanii od tygodni brakuje w aptekach leków na takie objawy jak kaszel czy gorączka. Mamy tam do czynienia z epidemią grypy głównie wśród dzieci do 4 lat. Problem dotyczy nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej.

dominika cosic pochodzenie wiek rodzina partner dzieci

Kim jest Dominika Ćosić? Wszystko, co wiemy o znanej dziennikarce Telewizji Polskiej

sosnowiec zgwałcił

Zabrze. Mężczyzna zgwałcił 17-latkę, potem ją okradł. Policja pokazała nagranie