w , ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Rząd podniesie kolejne podatki. Alkohol i papierosy od stycznia ostro w górę

Po Polskim Ładzie, który będzie historyczną podwyżką podatków i obciążeń, czas na kolejne podwyżki. Od stycznia mocno zdrożeją trunki i papierosy.

podwyżka akcyzy 2022 alkohol i papierosy o ile
Rząd podwyższa kolejne podatki. Tym razem mocno wzrośnie akcyza na papierosy i alkohol.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało kolejne podwyżki podatków i danin. Tym razem chodzi o akcyzę na alkohol i papierosy, która będzie – zgodnie z harmonogramem – podnoszona przez rząd co rok aż do 2027 roku.

Papierosy i alkohol mocno w górę. Rząd będzie podnosił podatek raz na rok

Rząd idzie na ostro. Akcyza na alkohol i papierosy od stycznia wzrośnie bardzo mocno. Co ciekawe, plan zakłada coroczne podwyżki tego podatku na okres 2022-2027.

W związku z planowanymi zmianami ceny za alkohol etylowy, piwo, wino i wybrane napoje fermentowane wzrosną w porównaniu do obecnych stawek o 10 proc. w 2022 r. Z kolei do 2027 r. będą miały miejsce podwyżki o 5 proc. rocznie

W kolejnych latach, również do 2027 roku, będą regularnie rosły też tawki akcyzy na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie. Projekt jest już konsultowany przez rząd.

Mocna podwyżka akcyzy. Jakie produkty nie zdrożeją?

Podwyżki akcyzy nie są brane pod uwagę w przypadku alkoholi takich jak cydr i perry (o mniejszej zawartości alkoholu, czyli do 5%). Ma to na celu ochronę producentów i rozwój rynku związanego pośrednio z sadownictwem. Sadownictwo stanowi bowiem jeden z kluczowych obszarów działalności rolniczej w Polsce.

Podwyżki akcyzy nie będą dotyczyć też płynów używanych do papierosów elektronicznych, a także na cygara i cygaretki. W przypadku tych wyrobów stawki tego podatku są już bardzo wysokie, a nawet jedne z najwyższych w całej Unii Europejskiej.

W Polsce inflacja bije rekordy. Wzrost cen jest najwyższy od ponad 20 lat. Drożyzna szaleje w sklepach, a po nowym roku będzie jeszcze gorzej z powodu wejścia w życie Polskiego Ładu. Plan zakłada drastyczny wzrost obciążeń dla firm, jakiego do tej pory nie było.

To spowoduje, że wiele firm sięzamknie, inne zaczną zwalniać pracowników, a pozostałe mocno podniosą ceny końcowe swoich usług i produktów.

stopa zastąpienia zus 2070 millenialsi bieda nędza głodowe emerytury uścińska

Premier o nowym dodatku dla emerytów. Wypłaty ruszą w listopadzie

rząd budżet 2021 emeryt dorabiający umowa zlecenie o dzieło składki działalność gospodarcza chorobowe pełne ozusowanie

Rząd szuka pieniędzy. Prawie milion emerytów na jego celowniku