w ,

Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych? Rząd nie pozostawia cienia wątpliwości

Rok temu z powodu epidemii koronawirusa rząd zamknął cmentarze. Decyzja wzbudziła ogromne kontrowersje. Czy w tym roku będzie podobnie?

wszystkich świętych 2021 obostrzenia cmentarze zamknięte

Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję w sprawie ewentualnych obostrzeń podczas tegorocznego święta Wszystkich Świętych tj. 1 listopada. Czy w tym roku również wszystkie cmentarze zostaną pozamykane? Adam Niedzielski, minister zdrowia, nie pozostawił cienia wątpliwości.

Wszystkich Świętych 2021. Obostrzenia i zamknięte cmentarze?

Ostatni rok to cała seria dziwnych decyzji rządu w ramach walki z epidemią koronawirusa. Większość nie przyniosła w zasadzie żadnych spektakularnych efektów. Zamykanie lasów, parków, kary finansowe za uprawianie sportu na powietrzu… Obecnie mamy do czynienia z trzecią falą epidemii, a liczba zakażonych na dobę przerosła już 3 tys. przypadków.

Wielkimi krokami zbliża się kolejne święto Wszystkich Świętych. Wszyscy pamiętamy jednak, co było rok temu, gdy rząd nagle zdecydował o zamknięciu cmentarzy w całym kraju od 31 października aż do 2 listopada.

Ludzie byli zrozpaczeni, że nie mogą odwiedzić grobów swoich bliskich. Jeszcze bardziej wściekli byli przedsiębiorcy handlujący kwiatami i zniczami, którzy przygotowali się na święto kupując duże ilości towaru, z którym nie można było potem nic zrobić. Nic dziwnego, że obywatele naszego kraju mają obawy, czy nie dojdzie do takiej sytuacji ponownie w tym roku.

Obostrzenia na 1 listopada? „Żadnych takich środków nie będziemy podejmowali”

Adam Niedzielski, urzędujący minister zdrowia, udzielił wywiadu portalowi wp.pl, w którym pytano go między innymi o kwestię ewentualnych obostrzeń na 1 listopada. Ku zaskoczeniu dziennikarzy i elektoratu, rząd nie ma zamiaru zamykać cmentarzy w święto Wszystkich Świętych. Minister intensywnie rozmawiał o tym z premierem Morawieckim i wspólnie podjęli taką decyzję.

Ustaliliśmy, że żadnych takich środków nie będziemy podejmowali – zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski.

To jednak nie kończy w pełni tego tematu. Zaostrzenie obostrzeń nadal jest bardzo możliwe, choć tylko tam, gdzie będzie to konieczne. Póki co rządzący zapewniają, że żadnego kolejnego lockdownu nie będzie. Ewentualne restrykcje będą wprowadzane jedynie na poziomie wybranych powiatów.

Sprzedawcy zniczy wściekli na rząd. Utracili całe dochody

Decyzja sprzed roku wzbudziła skrajne emocje, bo sprzedawcy zniczy i kwiatów nie wiedzieli do ostatniej chwili, jaka będzie decyzja rządu. Wiele takich firm to firmy rodzinne, które w wyniku decyzji rządu utraciły roczne dochody.

Decyzję ogłoszono zbyt późno, a handlarze mieli kupiony towar za kilkadziesiąt tys. zł. Towar, którego nie można oddać ani przechowywać dłużej niż kilka dni, np. kwiaty. Wówczas rząd zorganizował skup interwencyjny. Agencje rolnicze kupowały od firm kwiaty, by pomóc przedsiębiorcom.

Nowa mutacja koronawirusa. Odporna na szczepionki, atakuje też nerki i wątrobę

jan englert tętniak szyjny choroba

Jan Englert ujawnił, że jest chory. „Najlepsze, co mogę zrobić, to modlić się o szybką śmierć”