w ,

Nowa epidemia? Zmarło prawie 100 osób. WHO informuje o nowej chorobie

To może być całkiem nowa choroba. Nie wiadomo, co zabiło 89 osób. Wysłano więc specjalną misję badaczy, którzy będą starali się ustalić, co zabija obywateli Sudanu Południowego.

who sudan nowa choroba ofiary
Nieznana choroba zabija obywateli Sudanu. WHO skierowała tam ekspertów. Fot. Twitter / Sheila Baya (WHO)

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała nowe informacje na temat tajemniczej choroby, która w ostatnim czasie zabiła 89 osób. Eksperci wskazali, że nie jest to choroba znana. Obecnie chorych odnotowuje się na terenie Sudanu Południowego. Organizacja wysłała już tam ekspertów.

Nowa choroba na świecie. Odnotowano już 89 ofiar

Eksperci WHO zostali wysłani do Sudanu Południowego, aby zbadać, co jest powodem nasilonej liczby zgonów tamtejszych obywateli. Wiele wskazuje na to, że to całkiem nowa choroba lub wirus, którego eksperci nie znają.

Zdecydowaliśmy się wysłać zespół szybkiego reagowania, który przeprowadzi badania i oceni zagrożenie. Na miejscu naukowcy pobiorą próbki od chorych osób. Wstępnie wiemy o 89 zgonach – napisał w komunikacie ekspert WHO Sheila Baya. Badacze mają ustalić, co jest przyczyną zgonów tylu osób w tak krótkim czasie.

Objawy nieznane, ale przypominają cholerę. WHO wysyła badaczy

Badacze wciąż nie ustalili, czy istnieją wspólne dla wszystkich chorych objawy tajemniczej choroby. Pracownicy miejscowego ministerstwa zdrowia wskazują jednak, że są podobne do cholery. WHO na podstawie badań pobranych próbek wykluczyła jednak, że chodzi o tę chorobę.

Jest jeszcze jeden czynnik, który mógł spowodować wybuch zarazy. Na terenie, gdzie odnotowuje się wzrost infekcji, miała miejsce powódź. Na takich podmokłych terenach jest większa szansa na rozprzestrzenianie się zarazków. Kataklizm dotknął tam podobno nawet 700 tys. osób.

Sudan Południowy powstał w roku 2011 i jest jednym z państw o wyjątkowo złych wskaźnikach zdrowotnych. Ochroną zdrowia niemal nie istnieje. Z kolei epicentrum choroby są tamtejsze stany Fangak i Jonglei.

Źródło: SABC

Czy szczepionka na koronawirusa może wpłynąć na płodność grzesiowski

Szczepionka na COVID-19 wpływa na płodność? dr Grzesiowski nie pozostawia złudzeń

obostrzenia konferencja ministra zdrowia wesela 2021 otwarcie przedszkoli i żłobków nowe obostrzenia od 19 kwietnia

Kolejne mocne uderzenie w niezaszczepionych. Rząd całkiem stracił cierpliwość