w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Wielka afera z Polskim Ładem. Nauczycielom i policjantom pensje spadły nawet o 600 zł

Nauczyciele, a zaraz po tym policjanci, jako pobierający pensję z góry poskarżyli się w mediach na straty w pensjach spowodowane Polskim Ładem.

nauczyciele pensje polski ład obniżka
Fot. Freepik

Tę bulwersującą sprawę opisał jako pierwszy portal Salon24.pl. W internecie zawrzało po tym, jak nauczyciele pokazali swoje wypłaty liczone po nowemu po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Nie kryli oburzenia, bo potracili nawet kilkaset względem grudnia. Do tej grupy dołączyli teraz policjanci.

Polski Ład obciął pensje. Nauczyciele i policjanci są wściekli

Spore grono nauczycieli mocno ucierpiało na obowiązujących od stycznia przepisach podatkowych Polski Ład. W internecie zaczęli dzielić się swoimi spostrzeżeniami i odcinkami tuż po tym, jak obniżone pensje trafiły na ich konta. Niektórzy mówią o stracie nawet kilkuset złotych przy pensjach wypłacanych z góry za styczeń.

Nowy rok powitał też gorzko policjantów, którzy dołączyli do zdruzgotanych poziomem wynagrodzeń nauczycieli. Ich również przepisy podatkowe mocno dotknęły, choć obiecano, że na Polskim Ładzie wszyscy zyskają lub nikt nie straci.

Cytowane przez dziennikarzy Salon24.pl źródło w policji twierdzi, że nie pomogła nawet ulga dla klasy średniej, bo strata i tak jest wyraźna. Dopiero dziś widać, jak dalece niekorzystne są rozwiązania zapisane w Polskim Ładzie. Politycy reklamowali je mówiąc tylko i wyłącznie o samych zyskach.

Policjanci są wściekli. Niektórzy potracili nawet 600 zł

Jak czytamy na wspomnianym portalu, funkcjonariusze policji dostali pensje obniżone o bardzo różne kwoty, tj. pomiędzy 60 zł aż po 600. Policjanci mają być wyraźnie oburzeni i zmartwieni tą sytuacją i to na chwilę po świątecznych wydatkach.

Odpowiedzialna za całe zamieszanie jest przemilczana celowo przez polityków zmiana dotycząca sposobu naliczania składki zdrowotnej. U nauczycieli miała to rekompensować ulga dla klasy średniej. Mieszczące się w odpowiednim progu wynagrodzenia młodych nauczycieli są na tym samym poziomie, ale jeśli ktoś ma brutto więcej niż 5,7 tys. zł, zacznie tracić.

Jeśli chodzi o policjantów, ci mają lepsze uposażenia. Tu zmiany w obliczeniach wysokości składki na NFZ powodują bałagan. Przy pensji niemal 9 tys. zł brutto strata wyniesie między 50 a 200 zł. Podobnie, jak w przypadku nauczycieli, przy zarobkach 5600 zł brutto nauczyciel straci 53 zł i więcej. Jeśli jego pensja jest wyższa, straty idą w setki.

Policjanci mają oddzielny sposób wynagradzania (jak wszyscy mundurowi). Skorzystanie przez funkcjonariuszy z ulgi dla kasy średniej nadal powoduje u wielu osób uszczerbek w wynagrodzeniu.

Minister finansów dalej reklamuje same zyski lub brak strat

Ministerstwo Finansów po burzy medialnej postanowiło zabrać głos i skomentować doniesienia. Zdaniem resortu większość osób pracujących w oświacie ma zyskach lub nie stracić. Niestety nijak się to ma do rzeczywistości, bo media społecznościowe zalewają kolejne wpisy zdenerwowanych obywateli – nie tylko nauczycieli.

Funkcjonariusz policji rozlicza się wg dedykowanych tej grupie zawodowej przepisów. W danym miesiącu niektórzy mogą rzeczywiście stracić, ale w skali roku większość funkcjonariuszy będzie na plus – czytamy na Twitterze ministerstwa.

O pomniejszonych emeryturach poinformowali media również emeryci mundurowi, którzy również otrzymują z góry swoje uposażenia. Część z nich, o których napisał portal Business Insider, potraciła 130 zł lub więcej.

Ekonomiści ostrzegali od początku, że rozwiązania zapisane w Polskim Ładzie dotkną wszystkich i docelowo, również z powodu inflacji, będa niekorzystne dla wszystkich. Skończyły się polityczne reklamy, powitała nas brutalna rzeczywistość.

PIT-2. O czym trzeba pamietać?

Jak radzi doradca podatkowy firmy Grant Thornton Małgorzata Samborska, pracownicy uprawnieni do rozliczania ulgi dla klasy średniej powinni jak najszybciej sprawdzić, czy złożyli u pracodawcy formularz PIT-2.

Bez tego zaliczka nie będzie co miesiąc pomniejszana o 425 zł (1/12 kwoty zmniejszającej podatek) – napisała na Twitterze ekspertka. Kto tego nie zrobi, może po roku przykro się rozczarować, gdy się dowie, że musi dopłacić kilka tysięcy złotych podatku.

Oświadczenie MEiN w sprawie wynagrodzeń nauczycieli

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że zakończyło się spotkanie z kuratorami oświaty z całej Polski. Dotyczyło ono rzekomego zaniżania wynagrodzeń nauczycieli, które miałoby wynikać z wejścia w życie przepisów z zakresu Polskiego Ładu.

Żaden kurator oświaty nie potwierdził tego rodzaju sytuacji. W związku z tym MEiN apeluje o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej.

Jeżeli w indywidualnych przypadkach nauczyciel z innych powodów otrzymał niższe wynagrodzenie, prosimy o kontakt z organem prowadzącym oraz przekazanie informacji na adres informacja@mein.gov.pl.

polski ład ulga podatkowa podatki pit rozwiedzeni bez ślubu

Polski Ład. Rodzice będą zrozpaczeni. Stracą rozwiedzeni i żyjący bez ślubu

andrzej duda zaszczepiony moderna pałac prezydencki szczepienia obowiązkowe

Niepokojące wieści na temat Andrzeja Dudy. W Pałacu Prezydenckim zjawił się lekarz