Ostatni raz media pisały o przybyciu sprzętu wojskowego z USA w grudniu 2022 roku. Wówczas statkami zwieziono do Gdyni ponad 800 sztuk różnego rodzaju pojazdów – od czołgów po wsparcie logistyczne. Dopiero dziś mamy okazję zobaczyć, jak to wszystko wygląda z góry, a konkretnie okiem drona.
Wojsko USA w Polsce. Ile tego zwieziono? To nagranie robi wrażenie
Wyposażenie amerykańskiej 3. Brygady Pancernej ze składu 1.Dywizji Kawalerii USA, zwanej potocznie „Big Red One„, rozmieszczono w porcie w Gdyni. Od tamtej pory wokół tematu rozlokowania sprzętu wojskowego naszego sojusznika z USA jest cicho. Na Twitterze zamieszczono właśnie nagranie, aby pokazać, jak wielkie jest wsparcie dla wschodniej flanki.
Sprzęt, który widać na nagraniu, został rozlokowany w jednym z terminali w Porcie Gdynia. Wszystko w ramach przygotowań do przerzutu do kontynentalnych Stanów Zjednoczonych po odbyciu ćwiczeń pod kryptonimem Atlantic Resolve. Dron wykonał przelot i pokazał, jak to wygląda z góry, pod koniec lutego 2023 roku.
Formacja ta pamięta czasy I wojny światowej i jest najstarszą działająca bez przerwy dywizją US Army. Sprzęt prawdopodobnie zostanie zabrany do USA na pokładzie statków. Departament Armii ogłosił z kolei nadchodzące zimowe rotacyjne rozmieszczenie 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej na terenie Europy.
Equipment belonging to the @USArmy 🇺🇸 3rd Armored Brigade Combat Team, 1st Cavalry Division staged at the Port of Gdynia, Poland 🇵🇱 in preparation for redeployment to the continental United States after serving in the Operation #AtlanticResolve, Feb. 22, 2023. #StrongerTogether pic.twitter.com/sqK5U3UbWZ
— Baltic Security (@balt_security) March 4, 2023
Celem jest odstraszanie i wsparcie sojuszników
– Jesteśmy częścią najnowocześniejszej i najbardziej zabójczej formacji pancernej na Ziemi. Jesteśmy, aby uspokoić naszych europejskich sojuszników i odstraszyć potencjalnych przeciwników od zrobienia czegokolwiek, czego by żałowali – powiedział mediom płk Christopher J. Kirkpatrick, dowódca 2 ABCT.
Jak zauważył ekspert od wojskowości Jarosław Wolski, w Polsce nie powstał do tej pory film pokazujący przelot nad całą brygadą, ale należąca do wojska polskiego. Ostatni raz nasze wojsko ćwiczyło bowiem w komplecie za czasów, kiedy dronów na użytek mediów nie było.
Amerykanie potrafią przetransportować ogromną liczbę sprzętu i rozładować go w porcie nawet w ciągu dwóch dni. Następnie pociągami i ciężarówkami transportuje się go na ćwiczenia bądź do baz wojskowych na terenie Polski.
Potem następuje rotacja i sprzęt wraca do USA, a przysyłany jest kolejny. W ten sposób ćwiczona jest sprawność i logistyka. Żołnierze rotowani są regularnie co 9 miesięcy.