w ,

Złe wieści dla emerytów. Od kwietnia świadczenia mogą być niższe nawet o 400 zł

ZUS nie ma zbyt optymistycznych informacji dla osób, które w tym roku będą przechodziły na emeryturę. Od kwietnia świadczenia spadną nawet o kilkaset złotych.

zakaz wychodzenia seniorów obostrzenia dla seniorów covid nowe obostrzenia dla emerytówpl zakaz dla seniorów październik 2020 zamknięcie restauracji nowe obostrzenia lokale gastronomiczne

Seniorzy, którzy w 2023 roku planują przejść na garnuszek państwa, nie będą z tej informacji zadowoleni. Jak czytamy w mediach, Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kwietnia będzie obliczał wysokość świadczenia na podstawie ostatnich danych GUS. Te są jednak mało optymistyczne, co sprawi, że świadczenia mocno spadną.

Nowe emerytury. 2023 rok pod znakiem niższych świadczeń

Jeżeli senior zechce zakończyć karierę zawodową w tym roku i przejść na emeryturę od kwietnia, emerytura ta będzie sporo niższa. Te świadczenia, w sprawie których decyzja została już wydana, nie zmienią się. Czemu tak się dzieje? Wszystko z powodu nowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, które ZUS wykorzystuje do wyliczania wysokości świadczeń.=

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zatem w oparciu o dane GUS wyliczał emerytury na o wiele mniej korzystnych poziomach. Powodem jest dłuższy okres trwania życia kobiet i mężczyzn. Jak wynika z danych urzędu, osoby w wieku 65 lat potencjalne będą żyły o rok dłużej, niż do tej pory.

Jak przyznał w rozmowie z dziennikiem „Fakt” rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ZUS przyznając emeryturę za każdym razem dokładnie sprawdza, czy dla osoby zainteresowanej przejściem na utrzymanie państwa aktualny moment jest korzystny, czy też nie. Zakład z reguły więc przyjmuje do obliczeń najbardziej korzystną dla seniora opcję.

Powodem wydłużający się okres życia na emeryturze

Na pierwszy rzut oka niewiele to zmienia, ale ostatecznie efekt jest fatalny i ma niekorzystny wpłw na wysokość emerytury. ZUS podaje, że po 1 kwietnia świadczenia wypłacane przez zakład będą niższe od 200 do 400 zł w porównaniu do tych, które zostaną przyznane jeszcze w marcu. Dla seniora to znak, że lepiej będzie popracować dłużej.

Oczywiście wszystko to dotyczy nowych emerytur oraz seniorów, którzy dopiero mają w planach przejście na utrzymanie ZUS-u. Niższe świadczenia dotyczyć będą osób, którym świadczenie będzie wyliczane na podstawie tablicy w okresie od 1 kwietnia br. do 31 marca 2024 r.

Osoba, która zgromadziła więc w ZUS kapitał na poziomie 400 tys. zł, przechodząc od 1 kwietnia na emeryturę mając 60 lat zamiast 1674 zł dostanie co miesiąc na konto 1573 zł. Jeśli senior ma 65 lat, w marcu dostałby świadczenie na poziomie 2039 zł. Składając wniosek po 1 kwietnia otrzyma z ZUS jedynie 1905 zł.

Jak nowa tablica wpływa na emerytury obliczane po 1 kwietnia 2023 roku?

Przykład 1

60-latka z kapitałem emerytalnym 500 tys. zł otrzyma 1966,18 zł emerytury, czyli o ok. 127 zł mniej niż gdyby ZUS obliczał świadczenie według tablicy z 2022 roku. ZUS podzieli kapitał przez 254,3 miesiąca zamiast przez 238,9 miesiąca.

Przykład 2

65-latek z kapitałem emerytalnym 500 tys. zł otrzyma 2380,95 zł emerytury, czyli o ok. 167 zł mniej niż gdyby ZUS obliczał świadczenie według tablicy z 2022 roku. ZUS podzieli kapitał przez 210 miesięcy zamiast 196,2 miesiąca.

Emerytura obliczona na podstawie tegorocznej tablicy będzie wciąż wyższa niż emerytura według ostatniej tablicy przed pandemią: o 2,8 proc. dla 60-latki oraz 3,6 proc. dla 65-latka.

Przykład 3

60-letnia kobieta z kapitałem emerytalnym 500 tys. zł otrzyma o ok. 54 zł więcej niż w sytuacji, gdyby ZUS obliczał jej emeryturę na podstawie tablicy z 2020 roku. ZUS podzieli kapitał przez 254,3 miesiąca zamiast 261,5 miesiąca.

Przykład 4

​​​​​​​65-letni mężczyzna z kapitałem emerytalnym 500 tys. zł otrzyma o ok. 83 zł więcej niż w sytuacji, gdyby ZUS obliczał jego emeryturę na podstawie tablicy z 2020 roku. ZUS podzieli kapitał przez 210 miesięcy zamiast 217,6 miesiąca.

polski ład jednoosobowa działalność składka zdrowotna pis podatki

To koniec jednoosobowej działalności w Polsce? Pomysł już wywołuje emocje

kto nie może jeść jajek

Kto nie może jeść jajek? Dietetycy mówią wprost. Te osoby powinny unikać ich jak ognia