w ,

Nie żyje piłkarska legenda. Był jednym z najlepszych bramkarzy. Świat sportu w żałobie

W wieku 82 lat odeszła legenda piłkarskiego świata i jeden z najlepszych bramkarzy w historii sportu. Zasłynął tym, że często grał bez użycia rękawic.

jan jongbloed wikipedia

Zmarła legenda piłkarska i jeden z najbardziej rozpoznawalnych i skutecznych bramkarzy reprezentacji Holandii. Mało kto tak kontrolował piłkę. Komentatorzy byli zgodni – była to postać grająca i zachowująca się na boisku inaczej, niż reszta.

Jan Jongbloed nie żyje. Legendarny bramkarz miał 82 lata

Nie żyje legendarny bramkarz Jan Jongbloed. O jego śmierci poinformowała holenderska krajowa federacja (KFB), a w Polsce serwis PAP. Jongbloed nazywany był najmocniejszym ogniwem „Pomarańczowych” w ubiegłym wieku, a konkretnie w latach 70. i 80. Do dziś oficjalnie zalicza się go do grona najwybitniejszych golkiperów w Holandii.

Gdy najlepszych momentach swojej kariery reprezentacja Holandii była w ścisłej czołówce. Zaledwie dwa razy przegrała finał w trakcie mundialu – w 1974 roku z Niemcami i cztery lata później w meczu z Argentyną.

Zmarły bramkarz był uważany za ulubieńca ówczesnego trenera ekipy Rinusa Michelsa Bramkarz zasłynął tym, że często grał bez użycia rękawic. Mówiono, że uprawia tak zwany „futbol totalny„.

Dla kolejnych pokoleń był wzorem do naśladowania

Jongbloed zasłynął tym, że w latach 70. wykazywał niezwykłą technikę i umiejętność gry. Sposób, w jaki kontrolował piłkę oraz dyrygował grą, jest wspominany podczas szkoleń nowych piłkarz aż do teraz. Jego styl gry odbiegał od tradycyjnej roli bramkarza. Został uznany za jedną z najbardziej kreatywnych i barwnych postaci w świecie piłki.

Zmarła legenda ma na swoim koncie 683 minut gry, podczas której nie udało się nikomu wpuścić gola, gdy stał on na bramce. Jongbloed zagrał z reprezentacją w sumie 24 mecze. Porzucił sport i przeszedł na sportową emeryturę już w wieku 45 lat.

W życiu dotknęła go też rodzinna tragedia. Jego syn – również bramkarz – zginął rażony piorunem w trakcie jednego z meczów rozegranych w 1984 roku.

jedynki pis na listach wyborczych

Kaczyński ogłosił jedynki list wyborczych. Ujawnił też, skąd zamierza startować

Nie żyje gitarzysta zespołu Dire Straits. Miał 68 lat. Fani muzyki rockowej w rozpaczy