w ,

Morawiecki straszy, że Tusk podniesie wiek emerytalny. W 2010 roku sam domagał się jego podniesienia

Wiek emerytalny obniżony przez rząd PiS ze względu na wybory znów jest na tapecie. Premier Mateusz Morawiecki w 2016 roku chciał, abyśmy pracowali dłużej.

tusk morawiecki spięcie fake news ostre słowa
Fot. YouTube / Kancelaria Premiera; Janusz Jaskółka (screen)

Mateusz Morawiecki powrócił do straszenia Polaków, że Donald Tusk po dojściu do władzy podniesie wiek emerytalny. Internauci dotarli do nagrania z 2016 roku, na którym obecny premier opowiada się za tym samym. Co się stało, że nagle zmienił zdanie?

Morawiecki w 2016 roku był za emeryturą minimalną dla każdego

Internauci przypomnieli słowa premiera Mateusza Morawieckiego wypowiedziane w 2016 r. Wtedy był członkiem rządu Beaty Szydło i zajmował stanowisko ministra rozwoju. Pojawił się jako gość w  stacji radiowej RMF FM i został zapytany między innymi o temat wieku emerytalnego. Powiedział on wtedy coś innego, niż mówi obecnie.

Jestem zwolennikiem tego, by ludzie mieli szansę pracy tyle, ile sobie zakładają. Ale też, by mieli świadomość, że odpowiadają za poziom swojej emerytury. W związku z tym, jeśli będą pracowali krócej, ta emerytura będzie znacząco niższa – powiedział w 2016 roku obecny szef rządu.

Obniżenie wieku emerytalnego było jedną z kluczowych decyzji rządu ale i obietnicy, dzięki której Prawo i Sprawiedliwość przejęło w 2015 roku ster władzy.

Morawiecki jest też zwolennikiem emerytury minimalnej (obywatelskiej), którą każdy by dostawał z systemu w tej samej kwocie. To byłoby gwarantowane przez państwo, a o resztę by trzeba już zatroszczyć się samemu lub liczyć na bliskich.

W styczniu 2010 roku twierdził, że należy podwyższać wiek emerytalny

Jeszcze ciekawsze rzeczy mówił obecny szef rządu w roku 2010, gdy krajem rządziła Platforma Obywatelska, a on sam pracował jako prezes banku BZ WBK. Jego zdanie na temat wieku emerytalnego z tego okresu jest całkiem odmienne od obecnego, co wykazali dziennikarze „Faktu„.

Co takiego wówczas mówił? Twierdził, że plan reformy emerytalnej zapowiedzianej przez Donalda Tuska to dobry kurs. – Mam nadzieję, że rząd będzie z determinacją działał w celu podniesienia i zrównania wieku emerytalnego – powiedział obecny szef rządu, a wtedy prezes banku.

Morawiecki oczekiwał też, że rząd PO wprowadzi kryterium dochodowe w KRUS i zlikwiduje przywileje służb mundurowych. Tak 13 lat temu komentował plany Donalda Tuska jeśli chodzi o reformę emerytalną, którą w 2016 roku cofnął.

Mateusz Morawiecki w tamtym czasie został powołany na członka Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. Obecnie stara się o tamtych czasach za bardzo nie rozmawiać.

„Sytuacja na granicy z Polską wymyka się spod kontroli”. Niemieckie media ostrzegają

Krzysztof Ibisz rodzice

Krzysztof Ibisz w żałobie. Zmarła bliska mu osoba. „Odpocznij, już nic nie boli”