w

PŁACZĘPŁACZĘ

Smutna wiadomość. Nie żyje legenda Hollywood. Miał ponad 100 lat

Znakomity aktor występował w filmach blisko 60 lat. W tym czasie był wielokrotnie nagradzany oraz nominowany do najważniejszych nagród filmowych.

kirk douglas nie zyje

Kirk Douglas zmarł w wieku 103 lat – poinformowało BBC. Informację potwierdził syn aktora, równie znakomity specjalista w tym fachu, Michael Douglas.

Z wielkim smutkiem moi bracia i ja ogłaszamy, że Kirk Douglas nas dzisiaj opuścił” – napisano w oświadczeniu. „Dla świata był legendą, aktorem ze złotej ery filmów… ale dla mnie i moich braci Joela i Petera był po prostu tatą” – dodano.

Kirk Douglas – skąd go znamy?

Aktor sceniczny i ekranowy był znany z wielu ról, w tym klasycznego „Spartakusa” z 1960 roku, w którym grał tytułową postać. Ogólnie występował na scenie blisko 60 lat. Pierwszy film w jakim zagrał to „Dziwna miłość Marty Ivers” z 1946 roku, a ostatni „Illusion” z 2004 roku. Karierę filmową zakończył więc w wieku 87 lat.

Życiorys

Kirk Douglas przyszedł na świat w Amsterdamie (Nowy Jork, USA) w rodzinie rosyjsko-żydowskich emigrantów. Od dziecka borykał się z panującą w domu biedą i antysemityzmem, popularnym wśród miejscowej ludności.

Swoją popularność zdobył podczas „złotego wieku” Hollywood. Swoją pierwszą nominację do Oscara uzyskał w 1949 roku za rolę mistrza boksu w filmie „Champion”. Ogółem był trzykrotnie nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie. Pozostałe dwie nominacje otrzymał za „Pięknego i złego” (1952) oraz „Pasję życia” (1956). W 1996 nagrodu w uznaniu jego 50 lat w branży otrzymał natomiast nagrodę honorową – Oscara Specjalnego.

Douglas ma na swoim koncie także dwie nominacje i jedną wygraną w Złotych Globach za „Pasję życia”. Aktor byl także m.in. 3-krotnie nominowany do nagród Emmy, a także po jednym razie do nagród BAFTA oraz Berlinale.

 

W 2003 roku znalazł się natomiast na 22. miejscu zestawienia ról największych bohaterów i złoczyńców wszechczasów. Pozycję tę zapewnił mu legendarny już „Spartakus” (1960).

źródło: BBC

Zobacz także:

koronawirus

Koronawirus: Ujawniono prawdziwe dane? Te liczby zastanawiają

lidl

LIDL mocno podnosi pensje. Ile zarobią pracownicy?