w

Znaleźli lekarstwo na koronawirusa? Naukowcy szokują

Lekarstwo na koronawirusa gotowe? Australijscy naukowcy przeprowadzili badania, których rezultaty są więcej niż obiecujące.

lekarstwo na koronawirusa

Australijscy naukowcy twierdzą, że dwa istniejące już leki mogą wyleczyć chorobę COVID-19. Swoje wnioski wysnuwają oczywiście po przeprowadzonych badaniach, w których pacjenci bardzo dobrze zareagowali na leczenie.

Lekarstwo na koronawirusa gotowe?

Badacze z Queensland twierdzą, że koronawirusa można leczyć preparatami na HIV i przeciw malarii.

Zespół ekspertów ds. chorób zakaźnych z University of Queensland w Brisbane twierdzi tak na podstawie przeprowadzonych badań. Naukowcy widzieli, jak leki te zdołały zlikwidować zakażenie COVID-19 u dwóch pacjentów.

Zarówno chlorochina, lek przeciwmalaryczny, jak i kombinacja lopinawiru z rytonawirem hamujące HIV, podobno wykazały obiecujące wyniki w testach na ludziach i sprawiły, że wirus „zniknął” u zakażonych pacjentów.

Leki są testowane, gdy naukowcy i lekarze na całym świecie starają się znaleźć szczepionkę lub skuteczne metody leczenia śmiertelnego wirusa.

Lekarstwo na koronawirusa? Naukowcy mają nadzieję

Profesor David Paterson z Queensland, badacz, powiedział, że ma nadzieję na zapisanie większej ilości pacjentów do badań farmaceutycznych na większą skalę do końca miesiąca. W rozmowie z australijskim news.com.au powiedział, że to potencjalnie skuteczny lek na wirusa. „Po zakończeniu terapii pacjenci w ogóle nie mieli żywotnego koronawirusa w swoim ciele„.

Mimo że leczenie okazało się skuteczne w tych pojedynczych przypadkach, nie przeprowadzono żadnych kontrolowanych testów, które byłyby potrzebne do ostatecznego zbadania skuteczności tych leków. Oznacza to, iż wyników tych badań nie można brać za pewnik w znalezieniu środka na koronawirusa. Z pewnością są one jednak światełkiem w tunelu.

Chcemy w tej chwili przeprowadzić duże badanie kliniczne w Australii, obejmujące 50 szpitali, a tym, co porównamy, jest jeden lek w porównaniu z innym lekiem w porównaniu z kombinacją dwóch leków” – dodał dość tajemniczo profesor Paterson .

Jak działają leki na HIV

Lopinawir/rytonawir, testowany lek przeciw HIV, jest najczęściej sprzedawany pod nazwą Kaletra.

Jest to lek przeciwwirusowy, który może być przyjmowany dwa razy dziennie przez osoby zarażone wirusem HIV. Wszystko w celu zmniejszenia poziomu wirusa krążącego w organizmie.

Regularne stosowanie leków ma na celu powstrzymanie postępu śmiertelnej choroby, a może także zmniejszyć ryzyko przeniesienia zakażenia na inne osoby.

Jest to rodzaj leku zwanego inhibitorem proteazy, który działa poprzez powstrzymanie wirusów przed użyciem enzymu zwanego proteazą. A ten jest niezbędny do ich rozprzestrzeniania się.

Bez proteazy wirusy nie są w stanie w pełni dojrzeć klonów, które są w stanie zainfekować inne zdrowe komórki, więc infekcja nie może się rozprzestrzeniać.

Uważa się, że ta zdolność powstrzymywania wirusa przed rozmnażaniem się i infekowaniem nowych komórek jest tym, co najwyraźniej czyni Kaletrę skutecznym lekiem na koronawirusa.

Koronawirus na świecie

Po tym, jak Chiny zdołały poradzić sobie z tym nagłym wybuchem wirusa, inne kraje zostały zaatakowane ogromnymi epidemiami. Globalnym epicentrum stała się teraz Europa. Prawie 25 000 osób złapało wirusa we Włoszech, 9 000 w Hiszpanii i ponad 5000 w Niemczech i Francji. A liczby te cały czas rosną.

Na całym świecie odnotowano ponad 170 000 przypadków koronawirusa i aż blisko 6 700 zgonów.

źródło: dailymail

Zobacz także:

stereophonics koncert koronawirus

Skrajna nieodpowiedzialność Brytyjczyków. Drwią sobie z koronawirusa

zarobki skoczków

Krótszy sezon, ale skoczkowie i tak zarobili fortunę. Polacy w czołówce