w

Wybory prezydenckie 2020. Nowy sondaż TVN 24 i duży spadek Trzaskowskiego

Wybory prezydenckie 2020 już za chwilę. W niedzielę 28 czerwca pierwsza tura. Znamy już wyniki kolejnego sondażu, tym razem zrealizowanego na zlecenie Faktów TVN i TVN24.

wybory prezydenckie 2020 duda trzaskowski kantar tvn24 fakty
fot. Facebook / profile kandydatów

Wybory prezydenckie 2020 już za chwilę. W niedzielę 28 czerwca pierwsza tura. Znamy już wyniki kolejnego sondażu, tym razem zrealizowanego na zlecenie Faktów TVN i TVN24.

Wybory prezydenckie 2020, złe wieści dla Trzaskowskiego

Ankietowani zostali zapytani przez Kantar o to, na kogo zamierzają w pierwszej turze wyborów prezydenckich oddać swój głos. W opublikowanych dziś wynikach badania na zlecenie Faktów TVN i TVN24 wynika, że 40 proc. ankietowanych deklaruje oddanie głosu na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. Z kolei na jego głównego konkurenta – Rafała Trzaskowskiego  – wskazało 27 proc. pytanych.

W przypadku prezydenta Andrzeja Dudę poparcie dnie zmieniło się w stosunku do analogicznego badania z 18 czerwca. Kandydat Koalicji Obywatelskiej i aktualny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stracił 5 punktów procentowych. Istnieje jednak możliwość, że sondaż ten ma pełnić rolę mobilizującą dla jego zwolenników.

Najnowsze sondaże nie są łaskawe dla Trzaskowskiego. A ten nie jest ostatnią złą wiadomością dla kandydata Koalicji Obywatelskiej – napisał na Twitterze Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz „Rzeczpospolitej„.

Umocnił się z kolei Szymon Hołownia. Na tego kandydata głos oddać zamierza 13 proc. pytanych przez Kantar. To 3 punkty procentowe więcej, niż w badaniu z 18 czerwca. Czy zatem Hołownia umocnił się kosztem kandydata Platformy Obywatelskiej? Pozostali kandydaci są daleko w tyle i ich poparcie nie przekracza 7 proc.

Druga tura to na pewno Duda i Trzaskowski

Kantar zapytał przy okazji, na kogo zagłosowalibyśmy 12 lipca. To właśnie tego dnia odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. To by był na pewno pojedynek Andrzej Duda kontra Rafał Trzaskowski. 47 proc. respondentów deklaruje oddanie głosu na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę (spadek o 1 punkt proc.). Z kolei na włodarza stolicy wskazało 45 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty proc.).

Dużo jest osób, które nie wiedzą, na kogo oddać głos. To aż 8 proc. ankietowanych obywateli, którzy zapytani przez Kantar zaznaczyli odpowiedź: „nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem„. Frekwencję oszacowano na 58 proc.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez firmę Kantar w okresie od 24 do 25 czerwca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 osób pełnoletnich obywateli.

Czy prezydent wywiązał się z obietnic? Polacy odpowiedzieli

Z badań tej samej pracowni wynika, że  52 proc. obywateli dobrze ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy. Negatywnie do niej nastawionych jest z kolei 44 proc. z nich. Zdania na ten temat nie ma zaledwie 4 proc. osób.

Źródło: TVN24

drożyzna nad morzem paragon grozy

Drożyzna nad morzem! Paragony grozy, ceny w barach z kosmosu

golas na wiecu kosiniak biala podlaska

Golas zakłócił wiec Kosiniaka. Chciał rozbawić sztywnych członków PSL