w

Andrzej Duda zalicza dwucyfrowy spadek w sondażach! Koniec marzeń o reelekcji?

Andrzej Duda może liczyć już tylko na 39 proc. poparcia, ale ciągle jest liderem wyścigu do prezydenckiego fotela. Jeszcze w kwietniu chciało na niego zagłosować 59 proc. pytanych.

andrzej duda spadek w sondażach kantar badanie poparcia wybory prezydenckie
Fot. YouTube / Kancelaria Prezydenta

Andrzej Duda może liczyć już tylko na 39 proc. poparcia, ale ciągle jest liderem wyścigu do prezydenckiego fotela. Jeszcze w kwietniu chciało na niego zagłosować 59 proc. pytanych.

Andrzej Duda – ogromny spadek poparcia

Najnowsze badanie Kantar i jego wyniki w porównaniu do poprzedniego sondażu z kwietnia wykazały spadek poparcia urzędującego prezydenta aż o 20 pkt. procentowych! Co może być przyczyną takiego tąpnięcia? Kwietniowy sondaż robiony był w momencie, gdy wszyscy obywatele myśleli, że wybory będą 10 maja.

POLECAMY:
Donald Tusk ogłasza wsparcie w wyborach prezydenckich. Na kogo postawił?

Ciągłe przesuwanie daty głosowania spowodowały, że zwiększyła się też liczba osób deklarujących chęć udziału w tym święcie demokracji. Zapowiadana przez Kantar frekwencja wyniosłaby nawet 60 proc. w porównaniu do badania kwietniowego.

Oddech konkurencji na karku

Na drugim miejscu tuż za urzędującym prezydentem uplasował się jako debiutant Rafał Trzaskowski. Kandydat wystawiony przez Platformę Obywatelska zastąpił niespełna tydzień temu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Chce na niego zagłosować nawet 18 proc. badanych.

POLECAMY:
Andrzej Duda nie wytrzymał. Z ust prezydenta danwo nie padły tak ostre słowa

Tuż za Trzaskowskim ujawnia się Szymon Hołownia z poparciem na poziomie 15 pkt. proc. Niezwykle słabe wyniki odnotowali pozostali kandydaci opozycji. Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz (3 proc. poparcia) oraz lider Lewicy Robert Biedroń (2 proc.).

Druga tura niemal pewna, a w PiS wrze

Niezmiennie w przypadku drugiej tury faworytem pozostaje Andrzej Duda. Wygrywa z Rafałem Trzaskowskim, choć o skali tej wygranej zadecyduje 7 proc. niezdecydowanych badanych. W starciu z pozostałymi kandydatami wygrana Dudy jest właściwie przesądzona.

Polityka w kolejnych tygodniach będzie rozgrzewać obywateli do czerwoności. Senat właśnie zaczął analizować nową ustawę dot. organizacji wyborów prezydenckich. Kampania prezydencka nadal oficjalnie się nie rozpoczęła, bo nie ma ostatecznego terminu. Jednak Mateusz Morawiecki ogłosił dziś, że może to być najprawdopodobniej druga połowa czerwca.

POLECAMY:
Wybory prezydenckie. Czy politycy PiS zdominowali media publiczne?

Bez względu na to sztaby wyborcze rozgrzewają silniki i zauważalna jest już pełna mobilizacja. Jarosław Kaczyński ostatnio nie panuje nad wydarzeniami, dlatego zarządził pilną naradę w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Co będzie tam omawiane? Oficjalnie nie wiadomo.

Źródło: Fakt, Se.pl, Gazeta.pl

Zobacz także:

psy wykryją koronawirusa badania wielka brytania

Psy będą wykrywać koronawirusa? Właśnie ruszają wielkie testy

andrzej sośnierz łukasz szumowski 150 tys. zarażonych koronawirus

Andrzej Sośnierz: „W Polsce jest nawet 150 tys. osób zakażonych koronawirusem”