w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA! KOCHAM TO!KOCHAM TO! WTFWTF

Podatek cukrowy z podpisem prezydenta. A mówił, że nie będzie nowych podatków

Podatek cukrowy wejdzie w życie. Odpowiednią ustawę właśnie podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniej obiecał, że tego nie zrobi.

podatek cukrowy opłata cukrowa od kiedy jakie produkty ile procent małpki
Fot. Prezydent.pl / YouTube

Podatek cukrowy wejdzie w życie. Odpowiednią ustawę właśnie podpisał prezydent Andrzej Duda. Tym samym pierwszy miesiąc drugiej kadencji głowa państwa kończy wprowadzeniem dwóch nowych podatków. Przed wyborami obiecano, że nie będzie żadnych nowych danin.

Podatek cukrowy – od kiedy i co to? Jakie produkty

Wprowadzenie w życie dwóch nowych podatków podpisał właśnie Andrzej Duda. To tzw. opłata cukrowa oraz opłata od małpek. Przy tej okazji warto wspomnieć, że przez całą pierwszą kadencję głowa państwa podpisała 16 ustaw zawierających 20 podwyżek starych podatków oraz wprowadzenie nowych danin.

POLECAMY:
Podatek od deszczu w górę? Rząd chce drastycznej podwyżki

Branża spożywcza cały czas apelowała do prezydenta, by zawetował ustawę lub skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. W trakcie kampanii prezydenckiej Andrzej Duda obiecywał, że zablokuje każdą inicjatywę podwyższającą podatki. Większość podpisanych dziś kolejnych danin wejdzie życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

Opłata cukrowa. Co zdrożeje i o ile? Ile procent?

Nowa danina ostatecznie spowoduje pojawienie się kilku nowych opłat. Opłata stała wyniesie 50 groszy i będzie doliczana do każdego litra napoju zawierającego szkodliwy cukier lub słodziki. Druga stawka wynosi 10 groszy na każdy litr płynu z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Jak wiadomo, substancje te pojawiają się głównie w napojach energetycznych.

Kolejne składowe podatku cukrowego to opłaty zmienne. Tu mowa o 5 groszach za każdy gram cukru powyżej 5 gramów na 100 mililitrów płynu. W najbardziej popularnych napojach dostępnych na rynku (np. Coca Cola) znajdziemy aż 10 gramów cukru na sto mililitrów. Idea jest taka, by zmniejszyć konsumpcję szkodliwych napojów i realnie walczyć z otyłością.

Alkohol również w górę. Będą też kary

W życie wchodzi również podatek od „małpek”, czyli wódek w butelkach o pojemności do 0,3 litra. Stawka wynosi 25 złotych od litra stuprocentowego alkoholu, co spowoduje wzrost ceny setki wódki o około 1 zł.

POLECAMY:
Alkohol? Pijemy go na umór. Ekonomiści stanowczo: "Tylko usiąść i płakać..."

Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ (w 96,5 proc.) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5 proc. Pieniądze pochodzące z opłat za małpki będą stanowić w 50 proc. dochód gmin, na terenie których jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych. Drugie 50 proc. przekazane zostanie do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: Twitter, prezydent.pl

antek królikowski opozda dziewczyny wzrost wiek

Antek Królikowski: 2020 rok mocno mnie dojechał, ale nie marudzę

seniorzy pomoc dps dom pomocy społecznej emerytura trzynastka świadczenia maląg

Seniorzy dostaną wsparcie. Rząd obiecuje im jeszcze więcej pieniędzy