w ,

Polacy niepewni swojej przyszłości. Już co trzeci obawia się o pracę

Polacy boją się o swoją przyszłość. Największym wyzwaniem jest w tej chwili niepewność dotycząca przyszłych dochodów czy ryzyka utraty pracy.

polacy boją się o przyszłość koronawirus epidemia pogorszenie sytuacji utrata pracy

Polacy boją się o swoją przyszłość. Największym wyzwaniem jest w tej chwili niepewność dotycząca przyszłych dochodów czy ryzyka utraty pracy. 28 proc. wskazuje na brak stabilizacji, a 36 proc. obawia się nasilenia pandemii w ciągu sześciu miesięcy.

Polacy niepewni swojej przyszłości. Wszystko przez epidemię

Wynika z niego też, że dwie grupy społeczne, które najdotkliwiej odczuły pandemię, to osoby starsze i kobiety, zdecydowanie gorzej oceniające swoją sytuacje finansową i zawodową. Kolejny raz potwierdza się też, że przez COVID-19 duża część aktywności zakupowej Polaków przeniosła się do e-commerce’u – w tej chwili ten kanał wybiera 49 proc. konsumentów.

Grupa komunikacyjna Dentsu niemal od początku pandemii COVID-19 bada jej wpływ na nastroje, budżet, plany i zwyczaje zakupowe Polaków. Jak wynika z wrześniowej, III tury badania przeprowadzonego na grupie 1 tys. respondentów, 43 proc. z nich jednoznacznie ocenia, że sytuacja finansowa ich gospodarstwa pogorszyła się w odniesieniu do stanu sprzed pandemii. Zmiany w sferze finansowej dotkliwiej odczuwają kobiety, wśród których na pogorszenie swojej sytuacji wskazuje aż 49 proc. (w porównaniu do 37 proc. mężczyzn).

Kobiety gorzej o perspektywach zawodowych

Kobiety nieznacznie gorzej oceniają też swoje perspektywy zawodowe. 40 proc. z nich uważa, że pogorszyły się one w porównaniu z okresem sprzed pandemii (versus 35 proc. mężczyzn). Z kolei w podziale na grupy wiekowe wpływ koronawirusa na swoją sytuację finansową i zawodową dotkliwiej odczuwają „millenialsi” (25–39 lat) oraz „igreki” (40–59 lat). W porównaniu z nimi generacja Z, czyli obecni 18–24-latkowie, oceniają ją nieco lepiej.

POLECAMY:
Anna Iberszer: "Nie pracuję i nie zarabiam z powodu epidemii"

36 proc. badanych obawia się nasilenia pandemii w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W tej grupie przeważają zwłaszcza kobiety (41 proc.) i osoby najstarsze (40 proc.). Obie te grupy społeczne pandemia dotknęła najsilniej: kobiety ze względu na wzrost obciążeń opiekuńczo-wychowawczych i ograniczeń finansowych, natomiast przedstawiciele starszej grupy w wieku 40–59 lat są najbardziej narażeni na negatywne zdrowotne skutki wirusa.

Niemal co trzeci badany wskazuje, że największym wyzwaniem jest w tej chwili niepewność dotycząca przyszłych dochodów czy możliwości utraty pracy, a 28 proc. wskazuje na brak stabilizacji.

Co dalej z wydatkami Polaków? Jest obawa o pracę

Prawie połowa Polaków (48 proc.) zadeklarowała, że ich wydatki są obecnie na takim samym poziomie jak przed pandemią. Co czwarta osoba je zwiększyła, a 27 proc. badanych stara się je ograniczać.

POLECAMY:
4-dniowy tydzień pracy? Premier nie ma wątpliwości. To przyszłość

Nadal jednak istnieje spora grupa osób, która pozostaje w niepewności. Ne wie, czego może się spodziewać w najbliższym czasie. W związku z pandemią duża część wydatków zakupowych Polaków przeniosła się do sieci. We wrześniu prawie połowa konsumentów zadeklarowała, że obecnie częściej wybiera ten kanał zakupowy.

W trakcie twardego lockdownu Polacy przekonali się do zakupów online z dostawą do domu, które są alternatywą dla tych tradycyjnych, związanych z kontaktem społecznym. Nadal jednak zwracają uwagę na pewne bariery, które utrudniają im kupowanie w sieci.

Polscy konsumenci oczekują od marek i sklepów, z którymi mają styczność. Przede wszystkim darmowej dostawy, obniżek cen, szybkiej dostawy, zapewniania dostępności produktów i usług oraz dbałości o higienę i sterylność.

W tej chwili tylko 15 proc. polskich konsumentów oczekuje, że marki będą zaangażowane społecznie udzielając pomocy finansowej medykom i lekarzom. W porównaniu z pierwszą turą tego badania z marca br. ten odsetek spadł radykalnie z 38 proc.

pis lgbt komisja znieważenie gejów lesbijek ideologia kodeks karny

PiS polubiło LGBT? Zaskakujący zwrot akcji. Elektorat wściekły

zaprzysiężenie duda kaczyński zdjął rękawiczkę ochronną epidemia koronawirusa obostrzenia

Zaprzysiężenie rządu. Doszło do dziwnej sytuacji między Dudą a Kaczyńskim