Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

w , ,

Gigantyczna podwyżka mandatów! Nowy taryfikator budzi grozę wśród kierowców

Tak drastycznego podniesienia kar jeszcze nie było. Kwoty idą w tysiące. Niektóre z wykroczeń mogą skutkować nawet pięciocyfrowym mandatem. Kierowco, szykuj portfel!

nowy taryfikator mandatów 2021 od kiedy kwoty wykroczenie projekt przekroczenie prędkości
Fot. bzyxx
Takich podwyżek nie pamięta chyba żaden kierowca. Trzeba będzie mocno uważać, bo nowy taryfikator mandatów budzi grozę. 1000 zł za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, nawet 8 tys. zł kary dla właściciela pojazdu za niewskazanie sprawcy wykroczenia. Maksymalna kwota mandatu wynosi…

Nowy taryfikator mandatów w Polsce. Takich podwyżek jeszcze nie było

Mandaty ostro w górę. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Zgodnie z jego zapisami – tak, jak się spodziewaliśmy – mamy gigantyczne podniesienie kar za wykroczenia drogowe. To prawdziwa rewolucja! Obecna kwota maksymalnego mandatu to 500 zł za wykroczenia w ruchu drogowym. Na wielu kierowcach taka stawka nie robi już wrażenia, stąd politycy postanowili zmienić przepisy.

Po nowemu za przekroczenie prędkości otrzymamy mandat w wysokości do 5 tys. zł. Ale to nie będzie największe zmartwienie miłośników czterech kółek. Liczący 74 strony projekt ustawy na pierwszy rzut oka wzbudza prawdziwą grozę.

Nowy taryfikator mandatów. Od kiedy? Nagminne łamanie przepisów to podwójny mandat. Kwota maksymalna

Całkiem nowym rozwiązaniem jest tzw. podwójna kara. Przeznaczona będzie dla osób, które nagminnie łamią przepisy drogowe. Jeśli więc popełnimy wykroczenie, a w ciągu 2 poprzednich lat byliśmy już karani za drogowe piractwo, mandat będzie przemnożony razy dwa. Nowy taryfikator zakłada również wypisanie mandatu na kwotę 8 tys. zł, jeśli będziemy starali się ukryć, kto kierował pojazdem w momencie popełnienia wykroczenia.

POLECAMY:
Fatalne wieści dla właścicieli aut firmowych. Eksperci podatkowi biją na alarm

Największą grozę wzbudza kwota maksymalnego mandatu, jaki może wypisać policja. Została ona bowiem podniesiona z 5 tys. zł do 30 tys. zł. W przypadku zbiegu wykroczeń od policji można dostać mandat do 6 tys. zł. Jeśli zdecydujemy się opłacić mandat od razu, kara zostanie pomniejszona o 10 proc.

Mandaty za prędkość ostro w górę. Kwota maksymalna przyprawia o ból głowy. Taryfikator kar

Mandat w wysokości od 1500 zł do 5000 zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h, i to zarówno w mieście, jak i poza nim. 1000 zł zapłacimy za wyprzedzanie w miejscach do tego niedozwolonych. Jeśli wcześniej robiliśmy to wiele razy, to grozić nam będzie kara nawet do 30 tys. zł.

Jeszcze ciekawszy zapis proponują politycy jeśli chodzi o utrudnianie ruchu. Jeśli wjedziemy na skrzyżowanie i nie będzie możliwości zjechania z niego, dostaniemy karę 15000 zł (również z opcją maksymalną, czyli 30 tys. zł).

POLECAMY:
Wypadek samochodowy. Jakie odszkodowanie, gdy jest dwóch winnych?

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień będzie zagrożone kwotą 1000 zł. I tu również nastąpi podwojenie stawki, jeśli zrobiliśmy to więcej niż raz. W skrajnym przypadku kierowcy grozić będzie areszt lub więzienie i zakaz prowadzenia pojazdów.

Mandat za kolizję to minimum 1500 zł. – Jeżeli następstwem wykroczenia jest uszkodzenie mienia lub spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, sprawca podlega karze grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1500 zł – wynika z projektu ustawy.

Mandaty 2021. 3 tys. zł za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego

Za takie wykroczenie kwota mandatu to minimum 1500 zł. Lepiej więc nie wymuszać pierwszeństwa,nie wyprzedzać na przejściu dla pieszych ani nie jeździć po chodniku. Jeśli kierowca stworzy zagrożenie bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, będzie to skutkowało zakazem prowadzenia pojazdów nie mniej niż na pół roku, ale mogą to być też 3 lata.

Jeśli kierowca omija zapory kolejowe, notorycznie wjeżdża na tory w trakcie opuszczania szlabanów lub po ich opuszczeniu, dostanie karę w wysokości 2 tys. zł. Jeśli nie zatrzymamy się do kontroli drogowej, grozi nam grzywna najmniej 1500 zł.

POLECAMY:
Konfiskata majątków? Jasnowidz ostrzega, że rząd zabierze Polakom wszystko

Jeśli lubimy napoje wysokoprocentowe i do tego wsiadamy za kółko, projekt zakłada areszt i karę grzywny. Będzie też wprowadzona instytucja tzw. konfiskaty samochodu, jeśli kierowca będzie poruszał się pojazdem pod wpływem alkoholu.

Nawet 15 punktów karnych, zerowanie dopiero po 2 latach

Projekt ustawy zakłada też rewolucję w przyznawaniu punktów karnych. Te będą znikały z konta kierowca dopiero po 2 latach od dnia zapłaty kary.  Złamanie przepisów będzie skutkowało naliczeniem nawet 15 punktów karnych. Limit 24 punktów nie zostanie zmieniony.

Nowa ustawa przewiduje również możliwość utraty prawa jazdy na 3 miesiące za fałszowanie wskazania tachografu. Jeśli będziemy jeździć niebezpiecznie, również zapłacimy dużo wyższe ubezpieczenie OC. Wejście w życie nowych przepisów zaplanowano na 1 grudnia 2021 r.

eligiusz grabowski nie żyje

Grabowski nie żyje! Fani żegnają wszechstronnego człowieka-legendę

czy pracodawca może zmusić do szczepienia przymusowe szczepienie na covid w pracy kodeks pracy

Albo prośba, albo groźba. Czy pracodawca może zmusić do szczepienia?

Wróć do góry

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

To use social login you have to agree with the storage and handling of your data by this website. %privacy_policy%

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.