w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! WTFWTF

Rząd ogłosił wielkie zmiany w 500 plus. Czy to oznacza utratę świadczenia?

Już na najbliższym posiedzeniu rządu na stole pojawią się zmiany w ustawie o programie Rodzina 500 Plus. Co się zmieni i czy będzie można stracić świadczenie?

zmiany w 500 plus wnioski zus bezgotówkowo wypłata świadczenia 2021 2022
Fot. YouTube / Kancelaria Premiera (screen)

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w programie 500 plus. Rząd zajmie się nimi już dziś, 31 sierpnia, na posiedzeniu rządu. Wypłata świadczenia nie będzie już tak powszechna, jak wcześniej. Warto więc wiedzieć, co się zmieni i się na to przygotować, aby nie stracić świadczenia.

Rewolucja w 500 plus. Rząd ogłasza ważne zmiany

Już na najbliższym posiedzeniu rządu na stole pojawią się zmiany w ustawie o programie Rodzina 500 Plus. Będą one dotyczyły formy, w jakiej wypłacane są rodzicom i prawnym opiekunom pieniądze. Zmieni się też wygląd wniosków i sposób ich składania.

Do tej pory wnioski o wypłatę świadczenia 500 plus można było składać w dowolnej formie, czyli na papierze, poprzez Pocztę Polską lub elektronicznie. Teraz w tym zakresie nastąpi rewolucja. Po zmianach zapowiadanych przez rząd wnioski o świadczenie będzie można składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną, czyli np. przez bankowość internetową.

Kolejną rewolucyjną zmianą jest forma wypłaty 500 plus. Teraz będzie to już tylko wypłata bezgotówkowa, czyli w formie przelewu. Zmiany nastąpią także w obsłudze programu, bo pieniądze od teraz będzie wysyłać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nastąpi to jednak w kilku etapach. Zmiany mają pozwolić zaoszczędzić nawet 3,1 mld zł w 10 lat.

Premier Morawiecki krytycznie o 500 plus. Czy program zniknie?

Rozwiązania proponowane przez rząd mają dać nie tylko oszczędności związane z mniejszym zużyciem papieru, ale przede wszystkim pozwolą uniknąć zwiększonego ryzyka związanego z COVID-19. Politycy chcą zmniejszyć ryzyko przenoszenia koronawirusa na powierzchni dokumentów oraz banknotów.

Premier Mateusz Morawiecki po latach przyznał jednak, że 500 plus nie miało żadnego pozytywnego wpływu na dzietność w naszym kraju. Liczba narodzin cały czas spada. Zdaniem premiera program w ogóle nie spełnił oczekiwań w nim pokładanych, choć zauważalnie zmniejszył skrajne ubóstwo.

W dwóch pierwszych miesiącach 2021 roku umarło w Polsce o 35 tys. więcej ludzi, niż się urodziło. Z kolei rok pandemiczny, czyli 2020, był najgorszy od II wojny światowej pod względem liczby urodzin. Polska jest więc obecnie w demograficznej zapaści.

kaczyński na prezydenta

Jarosław Kaczyński ujawnił, kto będzie jego następcą. Decyzja już podjęta

covid ściema plandemia kary protesty fałszywa pandemia

Zakaz mówienia, że COVID nie istnieje. Do 40 tys. zł grzywny za teorie sprzeczne z nauką