Nadchodzą rewolucyjne zmiany w programie 500 plus. Rząd zajmie się nimi już dziś, 31 sierpnia, na posiedzeniu rządu. Wypłata świadczenia nie będzie już tak powszechna, jak wcześniej. Warto więc wiedzieć, co się zmieni i się na to przygotować, aby nie stracić świadczenia.
Rewolucja w 500 plus. Rząd ogłasza ważne zmiany
Już na najbliższym posiedzeniu rządu na stole pojawią się zmiany w ustawie o programie Rodzina 500 Plus. Będą one dotyczyły formy, w jakiej wypłacane są rodzicom i prawnym opiekunom pieniądze. Zmieni się też wygląd wniosków i sposób ich składania.
Do tej pory wnioski o wypłatę świadczenia 500 plus można było składać w dowolnej formie, czyli na papierze, poprzez Pocztę Polską lub elektronicznie. Teraz w tym zakresie nastąpi rewolucja. Po zmianach zapowiadanych przez rząd wnioski o świadczenie będzie można składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną, czyli np. przez bankowość internetową.
Kolejną rewolucyjną zmianą jest forma wypłaty 500 plus. Teraz będzie to już tylko wypłata bezgotówkowa, czyli w formie przelewu. Zmiany nastąpią także w obsłudze programu, bo pieniądze od teraz będzie wysyłać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nastąpi to jednak w kilku etapach. Zmiany mają pozwolić zaoszczędzić nawet 3,1 mld zł w 10 lat.
Premier Morawiecki krytycznie o 500 plus. Czy program zniknie?
Rozwiązania proponowane przez rząd mają dać nie tylko oszczędności związane z mniejszym zużyciem papieru, ale przede wszystkim pozwolą uniknąć zwiększonego ryzyka związanego z COVID-19. Politycy chcą zmniejszyć ryzyko przenoszenia koronawirusa na powierzchni dokumentów oraz banknotów.
Premier Mateusz Morawiecki po latach przyznał jednak, że 500 plus nie miało żadnego pozytywnego wpływu na dzietność w naszym kraju. Liczba narodzin cały czas spada. Zdaniem premiera program w ogóle nie spełnił oczekiwań w nim pokładanych, choć zauważalnie zmniejszył skrajne ubóstwo.
W dwóch pierwszych miesiącach 2021 roku umarło w Polsce o 35 tys. więcej ludzi, niż się urodziło. Z kolei rok pandemiczny, czyli 2020, był najgorszy od II wojny światowej pod względem liczby urodzin. Polska jest więc obecnie w demograficznej zapaści.