w ,

PŁACZĘPŁACZĘ

Potężne zmiany w zasiłkach. ZUS wprost mówi o rewolucji. Kogo dotknie?

Ustawodawca szykuje rewolucję w zasiłkach chorobowych. Już dziś warto się na to przygotować, bo zmiany są kolosalne dla każdego.

zasiłek chorobowy 2022 zmiany zus rewolucja w zasiłkach
Przyszły rok będzie rokiem wielkich zmian w ubezpieczeniach. Dotyczą one wszystkich obywateli.

Od nowego, 2022 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje dla Polaków prawdziwy ubezpieczeniowych rollercoaster. Chodzi o spore zmiany w przyznawaniu i wypłacaniu zasiłków chorobowych. Dotyczy to zarówno przedsiebiorców, jak i pozostałych obywateli.

Zasiłki chorobowe. 2022 rok pełen niespodzianek

Od 2022 roku szykuje się prawdziwa rewolucja w kwestii zasiłków. Ustawodawca wprowadza wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu. Więcej osób będzie miało uprawnienia do otrzymywania pomocy w ramach zasiłku macierzyńskiego, ale skróci się okres pobierania chorobowego po ustaniu zatrudnienia.

Spore zmiany będą dotyczyły obywateli, którzy są objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. To głównie przedsiebiorcy oraz ci, którzy z nimi współpracują. Zmianą na plus jest utrzymanie prawa do otrzymywania chorobowego nawet wówczas, gdy właściciel firmy spóźni się z opłaceniem składek. W takim wypadku prawo będzie zachowane.

Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu ulegnie powiększeniu i wzrośnie z 70 proc. do 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa też bedzie obliczana po nowemu.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, macierzyński w razie śmierci pracodawcy

Nowe przepisy zmieniają rzeczywiście sporo. W sytuacji, gdy ubezpieczenie ustaje, nadal będzie można pobierać zasiłek chorobowy do 91 dni od tej daty. Będą jednak wyjątki od tej reguły i nie będzie to dotyczyło m.in. osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w czasie ciąży.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje też, że  w przypadku wyczerpania się okresu zasiłku, będzie możliwe złożenie wniosku o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Będzie ono przysługiwało maksymalnie przez okres 12 miesięcy nadal chorującej osobie, gdy stwierdzone zostanie, że podjęte leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy.

Jeśli chodzi o tzw. macierzyńskie, od stycznia dostaną go kobiety, które urodziły dziecko po ustaniu zatrudnienia, jeśli okres ubezpieczenia zakończył się jeszcze w czasie ciąży i z powodu śmierci pracodawcy (siła wyższa). W tej chwili przyszła matka nie ma prawa do takiego świadczenia.

Jeśli ubezpieczona miała zatem umowę o pracę i umowa wygasła z powodu śmierci przełożonego, do dnia porodu kobieta będzie beneficjentem zasiłku w wysokości normalnego macierzyńskiego. Kobiety w ciąży będą zatem od tego typu losowych zdarzeń zabezpieczone finansowo.

Więcej informacji na temat zmian w ubezpieczeniach można odnaleźć na stronie interentowej ZUS.

ikze limit 2021 20211 nowe limity ranking

Skarbówka odda Polakom ponad 3 tys. zł. Trzeba zdążyć przed końcem roku

bąki w słoikach sprzedaż celebrytka instagram stephanie matto

Sprzedaje swoje bąki w słoikach. Zarobiła już prawie 70 tys. dolarów. Co za historia!