w , ,

HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Polski Ład po lipcowej korekcie. Wypłaty w dół! Część Polaków sporo straci

Zmiany w Polskim Ładzie mogą się znaleźć w pracach Sejmu już na najbliższym posiedzeniu 11–12 maja. Porządek obrad może zostać uzupełniony m.in. o sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

polski ład ryczałt składka zdrowotna od kiedy kwota wolna od podatku kalkulator jednoosobowa działalność
Fot. YouTube / KPRM

Zmiany mają wejść w życie od lipca. W ocenie Instytutu Emerytalnego większość zaproponowanych zmian będzie korzystna dla podatników, i to nie tylko tych najmniej zarabiających. Jednak z wyliczeniem konkretnych korzyści warto poczekać, aż ustawa zostanie przegłosowana i podpisana przez prezydenta.

Polski Ład. Lipiec 2022 r. przyniesie wielkie zmiany. Koniec ulgi dla klasy średniej

– Na nowym Polskim Ładzie zyskują przede wszystkim te osoby, które zarabiają w klasie średniej, czyli to 5–8 tys. zł, a także osoby z nawet dwucyfrowym wynagrodzeniem – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

– W przeciwieństwie do tego Polskiego Ładu, który wchodził w życie od stycznia, gdzie zyskiwały przede wszystkim osoby z płacą minimalną, 35 tys. zł, tutaj ewidentnie jest to skierowane do tych osób, które zarabiają trochę lepiej. Ta górna granica jest postawiona na wysokości około 1617 tys. zł, te osoby jeszcze zyskują na zmianach podatkowych, natomiast osoby, które zarabiają już powyżej 1820 tys. zł, będą na Polskim Ładzie nadal traciły, także dla nich tych korzystnych rozwiązań tutaj nie będzie.

Po szybkim wprowadzeniu Polskiego Ładu na początku 2022 roku i jego pierwszej nowelizacji już miesiąc później rząd zaproponował kolejną nowelę. Po konsultacjach społecznych, pierwszym czytaniu na posiedzeniu plenarnym niższej izby parlamentu, została ona skierowana do Komisji Finansów Publicznych, która – być może – przedstawi swoją ocenę już na najbliższym posiedzeniu 11 i 12 maja 2022 roku. Być może, bo sprawozdanie to znajduje się na rezerwowej liście prac, wiadomo jednak, że rządzącym zależy na szybkim procedowaniu ścieżki legislacyjnej.

Do najważniejszych zmian, które ta mająca wejść w życie już 1 lipca nowelizacja wprowadza, należą likwidacja ulgi dla klasy średniej (wprowadzonej w pierwszej wersji Polskiego Ładu pół roku wcześniej) oraz obniżenie podatku PIT dla osób uzyskujących dochody poniżej 120 tys. zł rocznie z 17 proc. do 12 proc. Skorzystają z niej nie tylko zatrudnieni na etacie, ale także zleceniobiorcy czy emeryci. Kwota wolna od podatku pozostanie na podwyższonym w styczniu poziomie 30 tys. zł.

Polski Ład 2.0. Od kiedy? Samotni rodzice i przedsiębiorcy też odczują korektę ustawy podatkowej

Zmiany odczują też przedsiębiorcy. Według dotychczas zaprojektowanych pomysłów rozliczający się podatkiem liniowym będą mogli zaliczyć kwoty zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów prowadzenia działalności. Podstawa opodatkowania zostanie obniżona o wysokość zapłaconych składek zdrowotnych, maksymalnie jednak do kwoty 8700 zł rocznie.

Z kolei osoby na ryczałcie będą mogły obniżyć stanowiący podstawę opodatkowania przychód o połowę kwoty zapłaconych składek zdrowotnych. W całym roku mogą na zmianie zaoszczędzić nawet 1028 zł. Z kolei rozliczający się na karcie podatkowej będą mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania o 19 proc. wysokości kwoty zapłaconych składek zdrowotnych. Nie jest jednak powiedziane, że te kwoty są ostateczne.

Według planów ma także nastąpić powrót rozliczenia się z fiskusem dla samotnych rodziców wychowujących dziecko. W wersji Nowego Ładu funkcjonującej od 1 stycznia 2022 roku w to miejsce przewidziana była ulga w wysokości 1500 zł dla samotnych rodziców.

Według nowej propozycji nowelizacji znów rozliczyć się z dzieckiem będą mogli panny i kawalerowie, wdowcy, rozwodnicy, małżonkowie w separacji oraz osoby, których małżonek jest pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem jest możliwe już za rok podatkowy 2022 i zwiększony zostaje limit przychodów dziecka z 3089 zł na 16061,28 zł – co stanowi dwunastokrotność renty socjalnej.

Obniża podatku PIT z 17 proc. na 12 proc. da podatnikom korzyść do 4,5 tys. złotych rocznie. Podatnicy, którzy osiągają dochód na poziomie do 170 tys. złotych, nie powinni odczuć negatywnych skutków zmian.

stopa zastąpienia zus 2070 millenialsi bieda nędza głodowe emerytury uścińska

Fatalne wieści dla dzisiejszych 20. i 30-latków. ZUS ujawnił fatalne informacje

tadeusz rydzyk 1% podatku pit apel pomoc lux veritatis radio maryja tv trwam

Tadeusz Rydzyk błaga obywateli o pomoc. Sytuacja jego radia jest niezwykle poważna