w ,

PILNE. W zbożu z Ukrainy wykryto groźne pestycydy. Mogą wywołać śmierć lub kalectwo

Słowacja wykryła groźne i szkodliwe dla zdrowia pestycydy w zbożu z Ukrainy. Co w tej kwestii wydarzy się w Polsce i czy skażona żywność trafi na nasze stoły?

zboże techniczne co to

Jak poinformowali dziennikarze portalu „Wirtualna Polska”, w zbożu importowanym z Ukrainy wykryto szkodliwy dla zdrowia i życia ludzi pestycyd o nazwie choloropiryfos. Substancja ta została w 2022 roku zakazana na terenie Unii Europejskiej ze względu na wysoką toksyczność.

Choloropiryfos w zbożu z Ukrainy. W drogach oddechowych sieje zniszczenie

Choloropiryfos wykryty po przebadaniu około 1500 ton zboża pochodzącego z Ukrainy (składowanego na Słowacji) to substancja groźna dla zdrowia i życia ludzi.

Preparaty, które zawierają tę substancję, używane są przede wszystkim do zwalczania szkodników takich jak mszyce. Gdy dostanie się do układu oddechowego, może stać się przyczyną kalectwa, a nawet śmierci.

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wszelkie produkty rolne przywiezione z Ukrainy muszą zostać niezwłocznie przebadane głównie dlatego, że zalały one nasz rynek i ich ilość jest ogromna. To nie tylko zboże, ale też na przykład mięso drobiowe. W kolejnych dniach będą pobierane kolejne próbki do badań.

Zagadnienie to będzie tematem numer jeden podczas najbliższego spotkania szefów resortów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii. Po przebadaniu 1500 ton pszenicy pochodzącej z Ukrainy wprowadzono natychmiastowy zakaz przetwarzania surowca i wprowadzania go do obrotu.

Jak zboże techniczne z Ukrainy znalazło się w naszym kraju? W tej sprawie swoje śledztwo prowadzi już prokuratura. Niektórzy politycy nawołują też do powołania specjalnej komisji śledczej w tej sprawie. Do tej pory nie postawiono nikomu zarzutów.

Skażone zboże z Ukrainy? Pestycydy w ukraińskim zbożu. Czy trafią na nasze stoły?

Wykryty pestycyd zostało bezwzględnie zakazane na terenie UE nie tylko jeśli chodzi o produkcję spożywczą (mąka i pochodne produkty). Takie zboże nie może być też używane do produkcji pasz dla zwierząt.

Obecnie w Polsce w magazynach zgromadzono aż 4 mln ton zboża. Zdaniem przedstawiciela ruchu AGROUnia kolejne transporty produktów rolnych z Ukrainy zmierzają do Polski i nie tylko.

Nowy minister rolnictwa Robert Telus podczas spotkania z rolnikami protestującymi w Szczecinie powiedział, że wszystkie produkty spożywcze będą na granicy kontrolowane. Jego zdaniem nasze porty będą w ciągu miesiąca w stanie wyeksportować nawet 1 mln ton zboża w ciągu miesiąca.

Słowacja do tej pory nie zakazała importu surowca z Ukrainy, jedynie wprowadziła ścisły zakaz przetwarzania i dalszego wprowadzania do obrotu zmagazynowanego ukraińskiego zboża i wytworzonej z niego mąki, która najpewniej nie nadaje się do spożycia. Wszystko do czasu zakończenia kontroli jakości.

Zboże techniczne – co to jest i do czego służy? Afera zbożowa

W ostatnich dniach Polacy niepokoją się o to, czym jest zboże techniczne i czy jest groźne dla zdrowia. Tego typu zboże to specjalny typ surowca, które jest uprawiane i używane tylko i wyłącznie dla celów przemysłowych i nie wolno go spożywać.

Tego typu surowiec wykorzystywany jest przede wszystkim do masowej produkcji biopaliw, materiałów wykorzystywanych do produkcji opakowań, ale też wszelkiego rodzaju klejów, past do polerowania oraz farb. Zboże techniczne znajduje też szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i w branży farmaceutycznej.

Jak podał dziennik „Rzeczpospolita„, zboże techniczne z Ukrainy zdążyło zostać już sprzedane jako polskie zboże spożywcze największym producentom mąki. Na Ukrainie tego typu zbożem pali się też w piecach.

Marta Kubacka choroba serca

„Jej zostawiam tę decyzję”. Przejmujące słowa Kubackiego o zdrowiu żony Marty

wynajem cudzego mieszkania

Wynajmowali cudze mieszkania. Szokująco prosty pomysł na biznes popsuła policja