w ,

Ostra reakcja prezydenta i posłów opozycji na nowy spot PiS. „To skrajne obrzydlistwo”

Politycy opozycji, niektórzy dziennikarze oraz sam prezydent Andrzej Duda – wszyscy w podobny sposób zareagowali na najnowszy spot partii rządzącej.

spot pis auschwitz youtube
Fot. YouTube / Kancelaria Premiera; Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość w związku ze zbliżającym się marszem Donalda Tuska, który ma się odbyć 4 czerwca, wyemitowało nowy spot. Problem w tym, że w tej kreacji użyto ujęć wykonanych na terenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Fala krytyki i oburzenia nie ma końca.

Spot PiS. Auschwitz i fala krytyki. „Działanie niegodne”

Nie tylko posłowie opozycji, ale również prezydent Andrzej Duda wyraził swoje zdanie na temat ostatniego spotu Prawa i Sprawiedliwości, który już teraz można uznać za mocno kontrowersyjny.

Nagranie dotyczy zbliżającego się wielkimi krokami marszu Donalda Tuska, zaplanowanego na 4 czerwca. Problem w tym, że pokazano tam fragmenty, na których widać obóz koncentracyjny w Auschwitz.

Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna. Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia – napisał prezydent na Twitterze odnosząc się do najnowszego nagrania zamieszczonego na Twitterze partii rządzącej i w innych miejscach w sieci.

Spot na profilach Prawa i Sprawiedliwości w mediach społecznościowych opublikowano 31 maja rano. Nawiązuje on do marszu 4 czerwca, który organizuje lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Krótkie wideo przedstawia kadry z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz, baraki w obozie i tory prowadzące do obozu.

„Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem?” PiS uderza w marsz Tuska

W pewnym momencie na nagraniu widać napisy: „W Auschwitz zamordowano ponad 1 mln osób” oraz „6 mln Polaków zamordowano podczas wojny„. Chwilę później dziennikarze i politycy intensywnie zaczęli filmik komentować nie oszczędzając słów. Głównie chodzi o osoby, których wypowiedzi pokazano również na nagraniu, czyli konkretnie Tomasza Lisa.

Ostro zareagowali też politycy opozycji, którzy nie przebierali w słowach. Kierujący PSL-em Władysław Kosiniak-Kamysz napisał, że „wykorzystywanie tej niewiarygodnej tragedii do politycznych ataków i wzniecania polsko-polskiej wojny jest skandaliczne i dyskwalifikujące„.

Holocaust w kampanii to skrajne obrzydlistwo. Ale nie pierwszy raz PiS wykorzystuje instrumentalnie pamięć o zmarłych i gra na grobach – napisała posłanka PO Kamil Gasiuk-Pihowicz. To oczywiście nie jedyne wyrazy oburzenia, jakie pojawiły się na popularnych portalach.

gdańsk policja wiadomości

Gdańsk. Policja zatrzymała pijanego 28-latka. Aż trudno uwierzyć w to, co wyprawiał

dowbor zwolniona

Dowbor zdradziła, czemu usunięto ją z Polsatu. „Między słowami usłyszałam, że…”