w

KOCHAM TO!KOCHAM TO! WTFWTF

Zamieszanie z sondażem CBOS. Jest komentarz Tuska. „Naprawdę dziwicie się, że…”

Przez chwilę wisiał na profilu CBOS na Twitterze, ale po chwili został usunięty. To fatalny dla partii rządzącej wynik ostatniego sondażu. Głos w tej sprawie zabrał lider PO.

ostatni sondaż cbos
Fot. Wikipedia; European Parliament from EU (CC BY 2.0)

Zaskakujący sondaż CBOS pojawił się dziś najpierw na profilach tej instytucji w mediach społecznościowych, a potem we wszystkich mediach. Według pracowni Prawo i Sprawiedliwość poparcie spadło poniżej 30 proc., a Koalicja Obywatelska traci do partii rządzącej już zaledwie 1 pkt proc. Wyniki badania zostały zamieszczone na Twitterze, ale po chwili zniknęły.

Zamieszanie z sondażem CBOS. PiS z najgorszym poparciem od 2015 roku

Rezultaty najnowszego badania poparcia dla ugrupowań politycznych zostały umieszczone w poniedziałek 17 lipca na oficjalnym profilu CBOS na Twitterze. Po chwili zniknęły, a wszyscy zaczęli zastanawiać się, co się stało. Politycy opozycji zareagowali na to natychmiast, ponieważ wyniki badania były dla partii rządzącej miażdżące. Swoje dodał też w tym temacie Donald Tusk.

Naprawdę dziwicie się, że z oficjalnych mediów znika badanie rządowego CBOS, w którym PiS ma 29, a KO 28? – zapytał publicznie lider Platformy Obywatelskiej. Do tej pory nie wiadomo, czemu wyniki badania zostały skasowane.

– Najnowszy sondaż CBOS-u, a w nim tylko 1 punkt proc. przewagi PiS nad Koalicją Obywatelską. To najniższa przewaga od minimum 2015 – skomentował Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego i analityk rynków finansowych. Okazję wykorzystali kluczowi politycy PO.

Warto przypomnieć, że CBOS jest fundacją, nad którą nadzór sprawuje bezpośrednio premier i jest to instytucja finansowana z budżetu państwa. Dziennikarze niektórych portali informacyjnych, w tym między innymi Onetu, próbowali się skontaktować z przedstawicielami sondażowni, aby uzyskać wyjaśnienie. W odpowiedzi otrzymali oni to samo badanie, które wcześniej zostało udostępnione w sieci.

Graficzny chochlik, ale wyniki są prawidłowe. „Nie mamy nic do ukrycia”

W godzinach wieczornych na antenie TVN24 pojawiło się kolejne sprostowanie. Skasowanie wyników sondażu tłumaczono chochlikiem graficznym, choć potwierdzono jednocześnie, że wyniki są prawdziwe. Badanie musiało wywołać zatem ogromne nerwy u najważniejszych osób w partii rządzącej.

Dlaczego więc badanie zniknęło? Być może dlatego, że w lipcu największy spadek poparcia odnotowało właśnie Prawo i Sprawiedliwość (29,1 proc. osób chce głosować na PiS, co oznacza spadek o 4 pkt proc. w porównaniu z tym samym badaniem zrobionym w czerwcu.. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 28,2 proc. (wzrost o 1,6 pkt proc.).

To był mały chochlik graficzny. Uznałam, że nie ma powodów, by go utrzymywać. Zapytałam, czy nieprawdziwe są te wyniki i otrzymałam odpowiedź, że są prawdziwe – powiedziała na antenie TVN24 szefowa CBOS-u Ewa Marciniak. Jak dodała, grafika jest obecnie poprawiana od strony graficznej i ma pojawić się w sieci ponownie, bo CBOS nie ma tu nic do ukrycia.

jak dobrać pasek do spodni męskich rozmiar

Jak prawidłowo dobrać pasek do spodni? Te zasady powinien znać każdy facet

praca jako astrolog

Czy znaki zodiaku mogą mieć wpływ na skuteczność komunikacji w pracy?