w ,

Wesele w erze wysokiej inflacji. Na czym nie warto oszczędzać, organizując ślub i wesele?

Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenie w życiu Młodej Pary. Wszyscy chcieliby, aby dzień ten był niezapomniany. Wszystko jednak kosztuje więcej niż wcześniej.

koszt organizacji wesela 2023
Fot. materiały partnera

Niestety organizacja przyjęcia weselnego, szczególnie w erze wysokiej inflacji, jest bardzo kosztowna i może skutecznie zniszczyć marzenia o uroczystości jak z bajki. Młodzi, chcąc się pobrać, szukają wszelkich sposobów na oszczędzanie, by wesele było piękne, ale zmieściło się w ściśle określonym budżecie. Na czym jednak nie warto oszczędzać, organizując ślub i wesele? Podpowiadamy!

Jak inflacja wpływa na wesela?

Rok 2022 przyniósł ogromny skok inflacji. Wpływ na to miały różne czynniki, przede wszystkim sytuacja gospodarcza i polityczna na świecie oraz konflikty zbrojne. Życie, także w Polsce, stało się przez to o wiele droższe: wzrosły ceny prądu, gazu, paliwa i żywności, przy jednoczesnym braku podwyżek i dofinansowań.

Dynamiczna inflacja nie ominęła również branży weselnych: koszty związane z wynajmem sali oraz usługodawców, takich jak fotograf czy orkiestra, poszybowały w górę.

Gwałtowny wzrost cen dotknął nie tylko narzeczonych – sprawił również, że zaproszeni goście często odmawiają wzięcia udziału w uroczystości, ponieważ nie stać ich na prezent czy dojazd.

Młodzi szukają, gdzie obciąć koszty

Co więc zrobić, gdy narzeczeni chcą się pobrać i zorganizować wspaniałą uroczystość, ale muszą zmieścić się w szczegółowo ustalonym budżecie? Oczywiście trzeba szukać, kombinować i wybierać, gdzie obciąć koszty, by przyjęcie weselne nie zrujnowało ich finansowo.

Są na to sposoby: między innymi wybór innego dnia niż sobota lub ślub poza sezonem letnim, rezygnacja z poprawin, własnoręcznie wykonane dekoracje i bukiety czy mniej zaproszonych gości.

Jednak w ferworze powszechnego oszczędzania bardzo łatwo się zagalopować, a są rzeczy, w które zdecydowanie warto zainwestować, by potem nie żałować. W końcu dzień taki jak ślub i wesele musi pozostać niezapomniany.

Na czym nie warto oszczędzać, organizując ślub i wesele?

Na pewno nikt z gości nie poczuje się urażony, jeśli Nowożeńcy przyjadą na salę weselną skromniejszym samochodem, niż najnowszym modelem Ferrari.

Przyjęcie nie straci też na jakości, jeśli zamiast pokazu wybuchowych fajerwerków Młodzi zdecydują się na klimatyczne zdjęcia z zimnymi ogniami w ręku. Są jednak rzeczy, na których nie warto oszczędzać, bo mogą skutecznie zepsuć cały ten wyjątkowy dzień.

Wygląd Państwa Młodych

Decydując się na cięcie kosztów, Młodzi często chcą zaoszczędzić na ślubnych kreacjach. Panny Młode szukając więc sukienek z drugiej ręki lub tańszych modeli, w których nie czują się komfortowo i nie wyglądają dobrze, a Panowie wybierają pierwszy lepszy garnitur lub oddają do pralni chemicznej swój sfatygowany.

Wygląd Nowożeńców to jednak jeden z tych aspektów, na którym nie warto oszczędzać. Podczas ślubu i wesela uwaga wszystkich obecnych, jak również obiektywu fotografa, jest skierowana na Parę Młodą. Muszą więc oni czuć się pewnie i wyglądać pięknie, by późniejsze powroty do ślubnych wspomnień nie przynosiły zakłopotania.

Panie Młode powinny znaleźć idealną suknię, wybrać komfortową fryzurę i sprawdzony makijaż, a Panowie Młodzi postarać się o doskonale skrojony garnitur szyty na miarę. Oboje powinni też postarać się o wygodne buty, które pozwolą im przetańczyć całą noc bez odcisków i bolących stóp.

Sala weselna

Ceny wynajmu sal weselnych są bardzo różnorodne. I o ile dla dobrej zabawy nie trzeba rezerwować szykownego hotelu pięciogwiazdkowego czy restauracji z gwiazdką Michelin, o tyle nie warto też oszczędzać na tanim i zniechęcającym lokalu.

Przy wyborze sali weselnej trzeba zwracać uwagę na jej komfortowość, profesjonalną obsługę, potrzebne wyposażenie (np. klimatyzację, jeśli wesele odbywa się latem) oraz jakość serwowanych potraw. Pamiętajmy, że będzie to miejsce, w którym nasi goście mają czuć się dobrze i wspaniale się bawić, ale także – polskim zwyczajem – dobrze zjeść.

Fotograf

Zdjęcia ze ślubu i wesela są najpiękniejszą pamiątką, do której wielokrotnie się wraca. Warto więc znaleźć profesjonalnego fotografa, który będzie umiał zatrzymać magię momentu i uwieczni w niebanalny sposób najpiękniejsze chwile Nowożeńców, a przy tym wykaże się wysoką kulturą osobistą i pozostanie „niewidoczny”, by nie peszyć ani Młodych, ani gości. Zatrudnienie takiej osoby to spory wydatek, ale wart swej ceny.

Oprawa muzyczna

Żadne wesele nie obejdzie się bez muzyki. Niezależnie od tego, czy będzie to orkiestra, zespół z wokalistą, kapela góralska czy DJ, muszą oni umieć porwać gości do tańca w dużej mierze to właśnie od tego będzie zależeć sukces wesela.

Warto zapoznać się z dostępnymi ofertami, przedstawić swoje oczekiwania i nie godzić się na bylejakość kosztem zmniejszenia budżetu. Wesele, w którym goście będą tylko siedzieć przy stołach i narzekać na muzykę, a potem przed północą wrócą do domów, to najgorszy scenariusz przyjęcia.

Obrączki

Przyjęcie weselne przeminie, ale obrączki zostaną na palcach Pary Młodej przez resztę dni. Są najpiękniejszym symbolem miłości i wierności oraz obietnicą wspólnego życia. Dlatego nie warto na nich oszczędzać, wybierając tańsze i słabsze modele.

Obrączka, która ma wytrzymać na serdecznym palcu długie lata, musi być solidnie wykonana i to z kruszcu najlepszej jakości. Wiele par decyduje się na indywidualny, wspólnie określony grawer. Wybór odpowiedniej obrączki to bardzo istotna kwestia, która pozwoli nosić ją przez resztę życia z prawdziwą przyjemnością.

Artykuł powstał w ramach współpracy z Twój Dzień – firmą zajmującą się organizacją wesel, przyjęć ślubnych, imprez okolicznościowych.

klopsiki ikea klopsiki z ikei ikea meatballs at home recipe

Lubicie klopsiki z IKEA? Marka ujawniła, jak zrobić je samodzielnie w domu

konskie konwencja pis kaczynski

Stanowcza deklaracja Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o likwidację gotówki w Polsce