w

TVP szykuje zupełnie nowy kanał. Widzowie mogą być zachwyceni

TVP intensywnie pracuje nad startem zupełnie nowego kanału. Plany jego uruchomienia były już kilka lat temu, ale teraz chyba w końcu się ziszczą.

tvp dokument jacek kurski
Fot. Pixabay/YouTube - Telemagazyn

Jak informuje serwis wirtualnemedia.pl, Telewizja Polska po kilku latach wraca do pomysłu uruchomienia kanału wyłącznie z filmami dokumentalnymi czy reportażami. Prace nad TVP Dokument trwają ponoć bardzo intensywnie.

Pomysł na TVP Dokument nie jest nowy

Władze Telewizji Polskiej mówiły o możliwości uruchomienia takiego kanału już kilka lat temu. Publiczny nadawca dostał nawet koncesję na jego nadawanie od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Ówczesny prezes TVP Juliusz Braun przesuwał jednak tę kwestię, aż w końcu temat zupełnie upadł.

Teraz ma się jednak udać

Jak informuje serwis wirtualnemedia.pl, o TVP Dokument Telewizja Polska poinformowała m.in. w projekcie Karty Powinności, która złożyła Krajowej Radzie w związku z ustawowym obowiązkiem realizacji misji publicznej na kolejne lata.

POLECAMY:
Polacy pokazali, co sądzą o mediach publicznych. Ciekawa sytuacja

W Karcie Powinności czytamy, że TVP Dokument byłby programem wyspecjalizowanym o charakterze dokumentalnym. „Jego oferta ma obejmować filmy dokumentalne, reportaże, telenowele dokumentalne, audycje o walorach edukacyjnych i poradnikowych, filmy fabularne oparte na faktach – o różnorodnej tematyce: społecznej, kulturowej, przyrodniczej, popularnonaukowej” – czytamy. Kluczowymi gatunkami miałyby być: film dokumentalny, reportaż i telenowela dokumentalna.

Jacek Kurski nie podaje dokładnej daty startu TVP Dokument

O pomyśle na łamach wirtualnemedia.pl wypowiedział się także Jacek Kurski. Prezes TVP nie zdradził jednak daty uruchomienia kanału.

Nie chcę składać deklaracji, ale w dającej się przewidzieć perspektywie. Trwają bardzo intensywne prace, jest na to pomysł, również związany z możliwościami technicznymi, jakie pojawią się po wprowadzeniu nowego standardu DVB-T2. (…) Ofertę dokumentalną – owszem, mamy na Jedynce, Dwójce, w TVP Info, ale warto by było wyposażyć nas w kanał tematyczny, przy czym to nie byłby tylko dokument – stwierdził Kurski.

O co chodzi z DVB-T2?

Telewizyjni nadawcy kanałów działających w ramach DVB-T mają zwolnić posiadane pasmo z tzw. zakresu 700 MHz. Wtedy będą mogli wykorzystać je operatorzy telekomunikacyjni na potrzeby stworzenia sieci komórkowych 5G. Nadawcy telewizji w zamian otrzymają oczywiście inne częstotliwości.

POLECAMY:
Najpiękniejsze polskie dziennikarki sportowe. Czy na pewno znasz je wszystkie?

Do rzeczywistej zmiany nadawania naziemnej telewizji cyfrowej dojdzie dopiero za dwa lata, ale warto o nich wiedzieć z jednego konkretnego powodu. Te technologiczne zmiany mogą się bowiem wiązać z końcem możliwości odbioru DVB-T w obecnej formie. A to oznacza konieczność kupna nowego telewizora czy specjalnego dekodera.

Więcej na ten temat pisaliśmy już wcześniej – Ogromne zmiany w DVB-T. Będzie trzeba kupić nowy telewizor?

źródło: wirtualnemedia.pl

Zobacz także:

marta krupińska oleje roslinne

Problemy ze skórą? Najprostsze rozwiązania są często najlepsze

duda kidawa kosiniak konwencja wybory

Duda jak ksiądz, Kidawa sztuczna. Ekspert szczerze o kandydatach na prezydenta