w ,

Koronawirus. Czy pandemia to szansa dla młodych Polek?

Koronawirus zmienił wiele. To czas, który zmienił życie codzienne i zawodowe wielu Polek, ale również ich nawyki. Kobiety nie mogą doczekać się przede wszystkim… normalności.

koronawirus epidemia w polsce szansa dla młodych polek

Koronawirus zmienił wiele w naszym życiu. To czas, który zmienił życie codzienne i zawodowe wielu Polek, ale również ich nawyki. Kobiety nie mogą doczekać się przede wszystkim… normalności – tak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą IQS na zlecenie Promedica24.

Koronawirus wywołał zmiany w domu i w pracy

Okazuje się, że obecnie Polki częściej niż wcześniej przygotowują posiłki w domach, ograniczają wydatki i mają więcej czasu dla bliskich. Chętnie szukają również możliwości zatrudnienia i deklarują chęć wyjazdu do pracy sezonowej bądź tymczasowej.

Jak pokazują wyniki badania, koronawirus ma największy wpływ na najmłodsze Polki. W grupie wiekowej 25-34 lata aż 80% kobiet częściej niż wcześniej gotuje posiłki, 70% ma więcej czasu dla bliskich, a dwie na trzy kobiety znajdują zdecydowanie więcej czasu dla siebie. Polki stały się również bardziej oszczędne (53%) oraz lepiej zorganizowane (55%).

Co ciekawe, kobiety deklarują, że koronawirus nie ma większego wpływu na ich związki – nie są ani zmęczone, ani podekscytowane możliwością spędzania większej ilości czasu z partnerami. W dobie pandemii zmieniło się jednak nie tylko życie codzienne kobiet – podejście Polek uległo zmianie również pod względem zawodowym.

Aż 44% zapytanych w wieku 24-35 lat oraz 37% w wieku 35-44 lata, deklaruje, iż mimo posiadania pracy, wyraża chęć jej zmiany. To właśnie w najmłodszej grupie wiekowej Polki są bardziej otwarte na zatrudnienie – 36% najmłodszych kobiet byłaby gotowa podjąć sezonową pracę poza Polską, 34% pracę tymczasową lub na okresowym kontrakcie, a 31% stałą.

– Przeprowadzone przez nas badanie pokazało, że zarówno w warstwie ekonomicznej, jak i w życiu codziennym, pandemia dotyka przede wszystkim najmłodsze Polki. Wyjazd do pracy poza Polską może stanowić dla kobiet pewną formę odskoczni, jak również przynieść wymierne korzyści materialne – podkreśla Marta Rybicka, Business Unit Director, Grupa IQS.

W niektórych branżach pracy nie brakuje

Wiele państw europejskich zmaga się obecnie z problemem, jakim jest starzejące się społeczeństwo. Tylko w Polsce, jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w ciągu najbliższych 30 lat odsetek osób starszych w Polsce będzie rósł i wyniesie niemal 13,7 mln, a więc ponad 40% ogółu społeczeństwa.

Skutki szybkiego starzenia się społeczeństwa już dziś widzimy w bogatych krajach zachodu, takich jak choćby Niemcy czy Holandia. W Niemczech odsetek osób starszych po 65 roku życia, wynosi 17,5 miliona osób i liczba ta będzie rosnąć. Jednym ze skutków starzejącego się społeczeństwa jest niedostateczna liczba pracowników branży opiekuńczej. Dynamicznie rośnie też popyt w branży zdrowotnej.

– Mimo pandemii oraz związanego z nią lockdownu, dla wielu Polek obecny czas może stanowić ogromną szansę na rozwój zawodowy. Kobiety, które straciły dotychczasową pracę mogą pomyśleć o przebranżowieniu się i „nowym starcie” w życiu zawodowym. Praca w opiece senioralnej pozwala nabrać cennego doświadczenia. Wiąże się z nauką języka, co daje pracownikowi przewagę konkurencyjną na przyszłość – mówi Agnieszka Niedziela, Dyrektor Marketingu w Promedica24.

Jak się okazuje, nie dla wszystkich młodych kobiet wyjazd do pracy poza Polską byłby nowym doświadczeniem. 28% procent Polek w wieku 25-34 lat co najmniej raz w życiu wyjechało za granicę do pracy sezonowej. W przypadku pracy na kontrakcie oraz pracy stałej odsetek ten wynosi 13%. Badanie IQS na zlecenie Promedica24 przeprowadzone zostało w dniach 30.04-04.05 metodą CAWI (wywiady on-line) na reprezentatywnej, ogólnopolskiej grupie 800 kobiet w wieku 25-64 lata.

Źródło: Promedica24

poczta polska jacek sasin abonament rtv

Poczta Polska wstrzyma ściąganie abonamentu RTV? „Smutna spuścizna rządów Tuska”

matura 2020 przeciek przecieki podlaskie podlasie rozprawka wesele elementy fantastyczne

Matura 2020. Czy na Podlasiu doszło do przecieku?